T1. Jak chronić zboża przed chorobami grzybowymi? [EKSPERT RADZI]
Jak dobrać zabieg T1? Na co zwracać uwagę - obsada, rozkrzewienie, choroby, odmiana, przedplon, planowany plon? Czym wykonać oprysk? Czy łączyć go z zabiegiem skracania?
Dlaczego zabieg T1 jest ważny?
Zabieg fungicydowy wykonywany w terminie T1 jest dla plantacji zbóż najważniejszym elementem wiosennej ochrony grzybobójczej. Jego skuteczność oraz długość działania wpływa także na jakość kolejnych zabiegów ograniczających występowanie chorób grzybowych. Przypomina o tym Paweł Talbierz, specjalista ds. technologii upraw firmy Corteva Agriscience. - Stąd decyzja, jaki preparat wybrać powinna być dobrze przemyślana - tłumaczy ekspert.
. - W sytuacji, gdy zboża uprawiane są w krótkim płodozmianie lub monokulturze, szczególną uwagę należy zwrócić na choroby podstawy źdźbła (łamliwość, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła). Konieczna jest również wiedza na temat samej odmiany, którą uprawiamy w swoim gospodarstwie. Hodowcy zazwyczaj podają stopień odporności na podstawowe choroby grzybowe, i powinniśmy te informacje uwzględniać podczas planowania ochrony - wyjaśnia Paweł Talbierz.
Specjalista zwraca też - oczywiście - uwagę na choroby atakujące zboża. - W ochronie zbóż najważniejszą chorobą w warunkach Polski jest mączniak prawdziwy zbóż i traw, stąd stosowany fungicyd musi być skuteczny w ochronie plantacji przed tym patogenem. Jeżeli przegapimy moment ochrony, lub też zbagatelizujemy porażenie, to nie tylko zauważymy wzrost infekcji mączniakiem, ale również pojawienie się innych chorób liści (septorioza, rdze), które skuteczniej porażają już chore części roślin - mówi eskert. Uczula jednocześnie na to, że im większe porażenie liści, tym słabsza fotosynteza, co prowadzi do redukcji plonu.
T1 - czym chronić zboża przed chorobami grzybowymi?
Produkt, który w tym sezonie do zabiegu T1, rekomenduje Paweł Talbierz to Verben. To nowość na naszym rynku. Środek ten chroni plantacje pszenicy ozimej przed łamliwością podstawy źdźbła, mączniakiem prawdziwym oraz septoriozą paskowaną liści, żyto z kolei przed rynchosporiozą zbóż, a jęczmień ozimy i jary przed mączniakiem prawdziwym oraz plamistością siatkową jęczmienia. - Wykazuje działanie zabezpieczające oraz interwencyjne, zapewniając kilka tygodni, mocnej ochrony grzybobójczej - zaznacza specjalista. Zwraca jednocześnie uwagę na to, że w doświadczeniach przeprowadzonych w warunkach Polski i Europy Verben wykazał się wyjątkowo silną ochroną zbóż przed mączniakiem prawdziwym oraz łamliwością podstawy źdźbła. - Specjalnie skonstruowana formulacja pozwala szybko wniknąć do rośliny, a wyważony układ dwóch substancji czynnych o odmiennej lipofilowości pozwala na dłuższe działanie fungicydu, a więc dłuższą ochronę rośliny - podkreśla ekspert.
Wspominany środek powinien być zastosowany w dawce 0,75 l/ha w temperaturze minimum 5°C, optymalnie 10-20°C. - Sezon 2022 będzie ostatnim, kiedy w sprzedaży dostępny będzie fungicyd Wirtuoz 520 EC - sprawdzony przez lata produkt oparty m.in. o prochloraz, substancję wycofaną z listy zatwierdzonych przez KE - przypomina przy tym Paweł Talbierz.
O łączeniu zabiegu T1 ze skracaniem roślin na str. 2