Szkody łowieckie na plantacjach buraka cukrowego - co robić?
Każdego roku w uprawach buraka cukrowego występują szkody powodowane przez zwierzynę łowną - przede wszystkim przez dziki, jelenie, a także sarny.
Na ten problem uwagę zwraca Südzucker Polska.
- Uszkodzenia występują przez cały okres wegetacji. Polegają na zgryzaniu liści i wykopywaniu korzeni buraka. Szkody występują placowo niejednokrotnie uszkadzane są znaczne powierzchnie plantacji - opisuje koncern.
Co robić, aby nie dać pola do popisu zwierzynie łownej?
- Zapobieganie szkodom łowieckim polega na stosowaniu: odstraszaczy zapachowych (np. Hukinol), odstraszaczy dźwiękowych (armatki lub sznury hukowe) i ultradźwiękowych. W przypadku występowania dużych populacji zwierzyny leśnej stosuje się grodzenie plantacji pastuchami elektrycznymi - informuje Südzucker Polska.
Co robić, gdy szkody zostały poczynione? Gdzie to zgłosić?
Koncern zaznacza, że występujące szkody łowieckie zgłasza się na piśmie, w terminie 7 dni od wystąpienia szkody, do właściwego urzędu gminy, który powiadamia dzierżawcę obwodu łowieckiego. Dzierżawca, zazwyczaj koło łowieckie, zobowiązany jest do sporządzenia protokołu z szacowania szkody i wypłaty odszkodowania. Zdarza się też tak, na co również uwagę zwraca Südzucker Polska, że koła łowieckie udzielają pomocy przy zabezpieczaniu pól wydając rolnikom środki zapachowe lub pastuchy elektryczne.
Czytaj także:
Plaga myszy na polach