Susza: złóż wniosek do gminy
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach wydał komunikat za ósmym okres raportowania od 11 czerwca do 10 sierpnia 2015, w którym stwierdza, że susza jednak jest. Aby mieć szanse na pomoc, trzeba jak najszybciej złożyć wniosek do gminy.
Zapytaliśmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o to, czy susza jest, czy jej nie ma i czy rolnicy powinni składać wnioski do gmin, jeśli tak to w jakim celu? - Zgodnie z zapowiedzią ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego wstępne dane, pochodzące od wojewodów, którzy powołują komisję do szacowania strat, będą znane około 20 sierpnia - mówi Dariusz Mamiński z zespołu prasowego MRiRW.
Oznacza to, że rolnicy, jeśli będą się starać o pomoc, to bez szacunków strat w danym gospodarstwie, nie uzyskają pomocy. Jeśli gmina zostanie objęta warunkami suszowymi, według bilansu klimatycznego podawanego przez IUNiG, to gospodarstwa muszą mieć straty, które przekroczające 30% średniej wartości produkcji z trzech ostatnich lat.
Aby pomoc mogła być udzielana konieczne jest zakończenie szacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów, w celu wyliczenia stawki pomocy na ha powierzchni upraw rolnych na których wystąpiły szkody. W celu udzielania pomocy poza formułą de minimis, pomoc ta musi zostać także zgłoszona do Komisji Europejskiej.
- Ponadto zwracam uwagę, że producenci rolni, którzy ponieśli szkody w roku bieżącym w gospodarstwach rolnych w wyniku wystąpienia m.in. suszy, powinni zgłosić te szkody jak najszybciej do urzędu gminy lub urzędu wojewódzkiego, aby podjąć działania w zakresie oszacowania szkód przez komisję powołaną przez wojewodę - tłumaczy pracownik ministerstwa.
W przypadku suszy komisja szacuje szkody w uprawach znajdujących się na obszarach gmin na których wystąpiła susza dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb zamieszczanych na stronie internetowej ministerstwa oraz IUNiG.
Z oszacowania szkód komisja sporządza protokół w dwóch egzemplarzach, który podpisuje komisja oraz producent rolny. Jeden egzemplarz tego protokołu otrzymuje gospodarz.
Formy pomocy dla producentów rolnych poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy
1. kredyt preferencyjny zarówno obrotowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych. Podstawowym warunkiem ubiegania się o kredyty preferencyjne jest oszacowanie szkód przez komisję powołaną przez wojewodę w terminie do 2 miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego wystąpienia tych szkód, nie później jednak niż w przypadku np. suszy do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji.
Dopłaty do oprocentowania kredytu na wznowienie produkcji rolnej są stosowane:
– w ramach pomocy de minimis (tj. do wysokości równowartości 15 000 euro w ostatnich trzech latach i kumulują się z inną pomocą de minimis udzieloną w tym okresie), jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą do 30% średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat;
– poza formułą de minimis,, jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat i kumulują się z inną pomocą publiczną udzieloną w związku z tymi szkodami;
2. udzielenie przez KRUS odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek;
3. zastosowanie przez ANR odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości;
4. udzielenie przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym.
Susza w 2015 roku wystąpiła wśród 8 grup i gatunków roślin:
- Zbóż jarych
- Zbóż ozimych
- Krzewów owocowych
- Truskawek
- Roślin strączkowych
- Rzepaku i rzepiku
- Tytoniu
- Warzyw gruntowych
więcej informacji na stronie IUNiG