Susza. Jakie będą efekty upałów?
Obecnie w kraju susza rolnicza występuje wśród upraw krzewów owocowych, roślin strączkowych, tytoniu, zbóż jarych i kukurydzy na kiszonkę.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach opublikował ósmy raport wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla wszystkich gmin Polski. Dotyczy on okresu od 1 czerwca do 31 lipca 2018 r.
Jak podaje w raporcie instytutu jego dyrektor prof. dr hab. Wiesław Aleksander Oleszek, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -109,3 mm. W kolejnym już okresie wartość KBW uległa zwiększeniu, tym razem o 12,0 mm.
W dalszym ciągu najniższe wartości KBW występowały w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta. W obecnym okresie podobnie jak w tym sprzed dziesięciu dni, deficyt wody na tym terenie wynosi nadal od -190 do –199 mm. Duży deficyt wody od –170 do -189 mm notowany jest także na terenie Niziny Szczecińskiej, na Wysoczyźnie Żarnowieckiej, Wzniesieniach Zielonogórskich na Wale Trzebnickim na Wysoczyźnie Lubińskiej oraz na Równinie Legnickiej. W pozostałej zachodniej części kraju niedobory wody wynoszą od -100 do – 169 mm. Natomiast we wschodniej części Polski notowany jest mniejszy deficyt wody od 0 do -100 mm z wyjątkiem Równiny Wołomińskiej, Garwolińskiej oraz Łukowskiej gdzie deficyt ten wynosi od -120 do -139 mm.
ZOBACZ TAKŻE: Susza i żniwa 2018. Plony zbóż o 17% niższe
Pierwszą dekadę lipca na przeważającym obszarze kraju charakteryzowały bardzo niskie opady atmosferyczne wynoszące maksymalnie do 10 mm, a w niektórych rejonach Polski w ogóle ich nie notowano. Jedynie we wschodnich i zachodnich krańcach kraju odnotowano opady nieco większe od 10 do 20 mm. Natomiast drugą dekadę tego miesiąca charakteryzowały bardzo wysokie opady wynoszące nawet ponad 200 mm. Szczególnie duże notowano w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego i Wielkopolskiego od 100 do 200 mm. Nieco niższe notowano na obszarze Wyżyny Małopolskiej i Śląskiej od 75 do 150 mm. Jedynie w zachodniej i południowo-wschodniej części kraju opady były mniejsze wynoszące mniej niż 50 mm. W trzeciej dekadzie tego miesiąca w całej zachodniej części kraju notowano bardzo małe opady od poniżej 5 do 10 mm, natomiast w części północno-wschodniej oraz południowo-wschodniej były już wyższe od 10 do ponad 50 mm.
Występujące warunki pogodowe w monitorowanym okresie spowodowały znaczne zmniejszenie deficytu wody dla wielu grup i gatunków roślin uprawnych. Jednakże nadal występowały niedobory wody sprawiające, że susza notowana jest wśród pięciu gatunków i grup roślin - podsumowuje prof. dr hab. Wiesław Aleksander Oleszek.
Trzeba również zauważyć, że ujemne wartości KBW znów najprawdopodobniej wzrosną, gdyż od około 2 tygodni na terenie naszego kraju występują duże upały, a opadów deszczu jest jak na lekarstwo.