Środki ochrony roślin - producenci rzepaku kontra pszczelarze
Rolnicy: pozwólcie nam stosować neonikotynoidy!
Pszczelarze: neonikotynoidy zabijają pszczoły!
W ministerstwie rolnictwa odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli branżowych organizacji rolniczych, pszczelarskich i ekologicznych. Rozmawiano na temat problemów związanych z ograniczeniami w stosowaniu zapraw zawierających substancje czynne z grupy neonikotynoidów. Na wzrost kosztów produkcji narażeni są głównie producenci rzepaku, którzy przekonują, że od chwili, gdy wprowadzono ograniczenia, a więc od roku 2013 r. zauważają liczniejsze uszkodzenia plantacji.
- Producenci rolni zwracają uwagę na problem związany z brakiem skutecznych, alternatywnych preparatów do zaprawiania nasion oraz konieczność kilkukrotnego stosowania insektycydów nalistnych. Przedstawiciele producentów rzepaku postulowali o wsparcie i dopuszczenie obrotu zapraw nasiennych zawierających substancje czynne z grupy neonikotynoidów - podaje ministerstwo rolnictwa.
Z kolei organizacje pszczelarskie i ekologiczne przekonują, że środki ochrony roślin zawierające neonikotynoidy znacznie zagrażają środowisku, a przede wszystkim pszczołom. Dlatego opowiadają się za rozszerzeniem obowiązujących ograniczeń obejmujących stosowanie tych substancji czynnych.
Problem jednak w tym, jak powiedziała na spotkaniu wiceminister Ewa Lech, na poziomie Unii Europejskiej nie ma ustaleń naukowych oceny wpływu środków ochrony roślin na pszczoły.
Być może rozwiązaniem sporu będzie zarejestrowanie alternatywnych zapraw insektycydowych lub nalistnych środków ochrony roślin, do czego dąży ministerstwo rolnictwa.