Soja, groch, łubin w uprawie ekologicznej - jakie plony?
Jak plonowały soja, groch siewny i łubin wąskolistny w uprawie ekologicznej?
Żeby się tego dowiedzieć, przeanalizowaliśmy najnowsze wyniki badań w tym zakresie (opublikowane w grudniu 2022 r.), jakie prowadzi Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. Opracowanie w przypadku grochu siewnego i łubin wąskolistnego zawiera dane z lat 2018-2021, soi z kolei z lat 2019-2021. Dane dotyczące grochu pochodzą z następujących lokalizacji: Tarnów, Węgorzyce, Skołoszów, Grabów Osiny i Szepietowo. Łubin wąskolistny badano z kolei w: Śrem Wójtostwo, Łućmierz, Grabów, Krzyżewo, Szepietowo i Osiny, a soję w: Tarnowie, Węgorzycach i Skołoszowie.
- Doświadczenia z trzema gatunkami w roku 2021 zakładano we współpracy z IUNG-PIB w Puławach. W każdym roku założono po trzy doświadczenia dla poszczególnych gatunków, natomiast w roku 2021 sześć doświadczeń dla grochu siewnego i łubinu wąskolistnego (...) - informuje COBORU.
Plony grochu siewnego w uprawie ekologicznej
Ośrodek zwraca uwagę na to, że największy średni plon nasion grochu siewnego, powyżej 35,0 dt z ha, zebrano w latach 2019 i 2021, natomiast najmniejszy, niecałe 20 dt z ha, w roku 2018.
- Różnice plonowania w poszczególnych miejscowościach były bardzo duże (od 7,5 - Grabów* do 48,7 dt z ha - Skołoszów*). Odmianami, które uzyskały największy plon nasion w badanych latach były Astronaute oraz Batuta - podaje COBORU.
Plony łubinu wąskolistnego w uprawie ekologicznej
Ośrodek zwraca uwagę na to, że mniejszy plon nasion zebrano w doświadczeniach z łubinem wąskolistnym, jednak różnice w poszczególnych latach nie były znaczne.
Największy plon nasion zebrano w roku 2020 (23,6 dt z ha), a najmniejszy w roku 2021 (17,7 dt z ha) - czytamy w publikacji COBORU.
Znacznie większe zróżnicowanie plonowania miało z kolei miejsce w poszczególnych lokalizacjach (od 10,3 - Śrem Wójtostwo rok 2019, do 35,3 dt z ha - także Śrem Wójtostwo, ale rok 2020 ). Spośród badanych odmian najbardziej stabilnie, bo powyżej wartości 100% wzorca w każdym roku dały odmiany - Bolero i Neron.
Plony soi w uprawie ekologicznej
Średni plon nasion soi zebranych z doświadczeń zebranych przez COBORU w poszczególnych latach badań był najbardziej wyrównany (od 31,6 do 34,5 dt z ha). Natomiast znaczne różnice w plonowaniu odnotowano w poszczególnych miejscowościach (od 13,0 - Węgorzyce 2021, do 48,9 dt z ha - Skołoszów 2021). ES Comandor była odmianą, która uzyskała największy plon nasion w badanych latach.
Groch siewny, łubin wąskolistny, soja - chwasty w uprawie ekologicznej
W grochu siewnym i soi największe zachwaszczenie eksperci COBORU zaobserwowali w 2021 r. W łubinie wąskolistnym ocena tej cechy była także wysoka (39%), ale nieznacznie większa była w roku 2018. Duże zachwaszczenie w ostatnim roku badań, jak zaznacza Ośrodek, może świadczyć o kumulacji nasion chwastów na ekologicznym polu doświadczalnym w kolejnych latach.
*dopis redakcji
Czytaj także:
Co daje rolnikowi uprawa soi?