Słonecznik- jak uprawiać, kiedy wysiewać? Porady dla początkujących
Jakim sprzętem wysiewać słonecznik? Jakie plony z hektara uzyskują polscy producenci słonecznika? Kiedy następuje jego zbiór? Gdzie sprzedać ziarno słonecznika? Ekspert radzi, jak zabrać się za uprawę słonecznika.
O tym musisz wiedzieć zanim zabierzesz się za uprawę słonecznika!
Słonecznik to roślina, która zyskuje na coraz większej popularności. Rolnicy kierują coraz częściej swój wzrok w stronę tej uprawy z kilku powodów. Jednym z nich jest chęć przełamania monokultury kukurydzianej. Poza tym warunki klimatyczne w naszym kraju cały czas się zmieniają, stają się bardziej sprzyjające pod uprawę słonecznika. To powoduje, że rolnicy uzyskują coraz bardziej zadowalające zbiory. Niskie nakłady, dobre przystosowanie do słabszych gleb oraz atrakcyjna cena skupu to czynniki, które dodatkowo wpływają na atrakcyjność tej uprawy w Polsce.
Czytaj także: Słonecznik - na tej uprawie będzie można zarobić!
Słonecznik. Kiedy siać?
Najdogodniejszym terminem do wysiewu słonecznika są miesiące: kwiecień - maj. Jaki sprzęt do tego użyć?
- Najłatwiej mają ci rolnicy, którzy uprawiają kukurydzę na ziarno, gdyż słonecznik można uprawiać w rozstawie 75 cm i można wykorzystać posiadany siewnik i przystawkę do zbioru kukurydzy. Należy wymienić tarcze wysiewające na takie z otworami 2,5 mm oraz dobrze jest dostosować przystawkę do zbioru kukurydzy tak, aby nie było dużych strat w postaci osypujących się nasion. Są w Polsce firmy, które dostosowują przystawki kukurydziane pod zbiór słonecznika - tłumaczy Marek Kałużyński, członek zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
Jak zaleca dalej Marek Kałużyński, do uprawy słonecznika powinno się wybierać większe pola: minimum 10 - 15 ha ze względu na ptaki, które potrafią zniszczyć mniejsze uprawy. Słonecznik ma palowy system korzeniowy i nie lubi płytkiej uprawy czy zagęszczenia gleby.
- Siejemy około 75 000 nasion w ogrzaną powyżej 8 stopni glebę, na głębokość 2-4 cm. Przy średnio zasobnych glebach potrzeba około 50 kg azotu, aby uzyskać 2,5 tony nasion z hektara. Przy takim plonie trzeba również podać około 40-50 kg fosforu i 40-50 kg potasu. Warto też zastosować siarczan magnezu, gdyż jest on rośliną siarkolubną. W przypadku siewników kukurydzianych wygodnie jest podać nawóz rzędowo – wyjaśnia Marek Kałużyński.
Słonecznik. Jakie odmiany?
Na rynku nasiennym co jakiś czas pojawiają się nowe odmiany, które są coraz bardziej dostosowane do krajowych warunków klimatycznych. Oferowane odmiany słonecznika są wysokoplenne, tolerancyjne na choroby czy wyleganie.
- Warto zwrócić uwagę, że odmiany, które są odpowiednikami FAO 240 do 270 w kukurydzy, polecane są do uprawy w centralnej i południowej Polsce, ale istnieją też odmiany wcześniejsze, które można uprawiać na północy. Jest to pomocne uproszczenie dla osób, które dopiero będą nabierać doświadczenia w uprawie słonecznika - mówi Marek Kałużyński, członek zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
Słonecznik. Jaki plon?
3,5 tony z hektara – takie plony z uprawy słonecznika można uzyskać na lepszych stanowiskach. Natomiast na glebach lekkich rolnikom z reguły udaje się otrzymać plon o wielkości 2-2,5 t/ha.
- Warto pamiętać, aby słonecznika nie przenawozić azotem, bo wtedy długo dojrzewa, szczególnie na lepszych glebach i obszarach z większą ilością opadów. W takich rejonach bezpieczniej jest też wybierać odmiany wcześniejsze, gdyż słonecznik nie powinien po osiągnięciu dojrzałości stać długo na polu, ponieważ wówczas szybko jest atakowany przez choroby grzybowe – przestrzega Marek Kałużyński, członek zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
Warto pamiętać także o tym, by nie uprawiać słonecznika na stanowiskach po rzepaku - ze względu na podatność słonecznika na zgniliznę twardzikową.
Słonecznik. Zbiór
Kiedy rozpocząć zbiór słonecznika? Oczywiście należy obserwować poziom dojrzałości rośliny, ale w zależności od regionu kraju, słonecznik można zbierać nawet pod koniec września, czyli szybciej niż kukurydzę na ziarno.
- Zbiór warto rozpocząć w momencie, gdy kapelusze od spodu oraz liście na środku i na dole rośliny są brązowe – zaleca Marek Kałużyński, członek zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
Zbyt późny zbiór to ryzyko chorób i osypywania się nasion. Wilgotność przy zbiorze może być różna i wynosić od 9 do kilkunastu procent.
- Przy planowaniu dłuższego przechowywania nasion słonecznika trzeba pamiętać, aby były dosuszone najlepiej do 7-8% wówczas nie ma problemu z psuciem się ziarna – dodaje Marek Kałużyński.
Słonecznik. Sprzedaż ziarna
Co z ziarnem słonecznika, który zebraliśmy z pola? Gdzie możemy go sprzedać? Jak tłumaczy Marek Kałużyński, rolnicy uprawiający słonecznika raczej nie mają problemu ze zbytem towaru.
- Jest duże zainteresowanie lokalnych firm zakupem nasion słonecznika. Warto zwrócić się do firm paszowych, gdyż słonecznik jest cennym komponentem paszowym. Można podpisać kontrakt lub sprzedawać na wolnym rynku zebrany słonecznik, więc to komfortowa sytuacja dla rolników. Tak było w ubiegłym roku i informacje, jakie posiadam od firm paszowych, potwierdzają zainteresowanie słonecznikiem w najbliższym sezonie – mówi członek zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.