Siewy buraków cukrowych 2021 rozpoczęte
Rolnicy wystartowali z zasiewami buraków cukrowych. Tak jest m.in. w rejonie plantacyjnym cukrowni Środa Wlkp.
- Wilgotność gleby nie stwarzała problemów w wykonaniu uprawy pasowej - zaznaczają doradcy LIZ i wskazują na zalety tej technologii:
- ochrona gleby przed erozją,
- bardzo efektywne wykorzystanie wody z gleby,
- ochrona struktury gleby ponieważ uprawia się tylko strefę ukorzenienia rośliny,
- możliwość nawożenia wgłębnego pod korzeń,
- mniejsze koszty jednostkowe i oszczędność czasu.
Dorady LIZ zaznaczają jednak, że decyzję o rozpoczęciu uprawy przedsiewnej i siewu buraków należy podejmować indywidualnie, biorąc pod uwagę warunki na polu, temperaturę gleby i jej wilgotność oraz prognozę pogody.
- Zbyt wczesny wjazd w pole szczególnie na glebach cięższych, o dużej wilgotności może spowodować nieodwracalne w sezonie wegetacyjnym uszkodzenie jej struktury - uczulają eksperci.
Ochrona buraka przed chwastami "po nowemu" - czym i za ile?. KLIK
Ich zdaniem należy też pamiętać o tym, że im krótszy jest okres od zainicjowania procesu kiełkowania do wschodów buraków, tym większe są szanse na zdrowe siewki, prawidłowy i szybki wzrost roślin. - Niekorzystne warunki - niska temperatura gleby, przymrozki lub susza mogą obniżyć polową zdolność wschodów w stosunku do już skiełkowanych nasion w glebie o nawet ponad 30 % - zaznaczają doradcy LIZ.
Do siewów przystąpili też rolnicy skupieni wokół cukrowni Südzucker Polska. Na ich serwisie plantatorskim również pojawiło się kilka rad dotyczących uprawy buraka cukrowego. Oto one:
- Przystępując do siewu należy zaplanować jakim sprzętem będziemy zbierać buraki i gdzie zlokalizujemy pryzmę. Kierunek siewu powinien uwzględniać kształt pola, jego nachylenie, być zgodnym z kierunkiem uprawy przedsiewnej i późniejszym kierunkiem pracy kombajnu. Należy zwrócić uwagę by odległość między wszystkimi rzędami była jednakowa i wynosiła 45 cm. Nasiona powinny być umieszczone równomiernie w glebie na głębokości 2-3 cm, dobrze dociśnięte do bruzdy i przykryte.
Na tym nie koniec.
- Siejąc buraki, niezależnie od rodzaju używanego siewnika, kontrolujemy jakość i parametry siewu. Sprawdzamy przede wszystkim: odległość między nasionami w rzędzie, głębokość siewu, stopień przykrycia oraz ilość nasion podwójnych, niedosianych czy uszkodzonych - radzą specjaliści z Südzucker Polska.
Czytaj także:
Komosa biała w burakach cukrowych - jaką strategię walki przyjąć?
- Tagi:
- uprawa
- 2021
- buraki cukrowe
- zasiewy