Przewódki – zboża tolerancyjne na stresy. Kiedy wysiać?
Zboża przewódkowe posiadają gen zimotrwałości. To on pozwala im bezpiecznie przetrwać najchłodniejszą porę roku. Dzięki niemu rośliny są tolerancyjne na środowiskowe stresy.
Brak opadów w naszym regionie spowodował suszę glebową. Uniemożliwiła ona w wielu miejscach zasiewy ozimin, zwłaszcza na glebach zwięzłych i ciężkich. Jak temu zaradzić?
– Na tych polach można jednak wysiać zamiast zbóż ozimych formy jare typu przewódkowego: pszenicę, żyto i pszenżyto. Okazuje się bowiem, że przewódki posiadają gen zimotrwałości nabyty wskutek krzyżowania z formami ozimymi, który pozwala roślinom bezpiecznie przezimować i powodują, że są one tolerancyjne na środowiskowe stresy - mówi Krzysztof Świerek, agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – Punkt Doradczy w Gołuchowie.
Zadaniem eksperta, wiele wskazuje na to, że w warunkach ocieplenia się klimatu i występujących uporczywych susz odmiany przewódkowe będą zyskiwały na popularności. Wysiewa się je często po burakach cukrowych i kukurydzy uprawianej na ziarno. - Możemy wówczas uzyskać wysoki plony ziarna dobre jakości dzięki wykorzystaniu przez tę roślinę zasobów zimowych wody – twierdzi fachowiec. Na tym nie kończy. - Trzeba też dodać, że formy przewódkowe dojrzewają równo z odmianami ozimymi, a nawet wcześniej od nich, co pozwala wykorzystać pola pod zasiewy rzepaku – dopowiada agronom.
Przewódki – kiedy najlepiej wysiać?
Specjalista radzi, aby siew przewódek odbywał się przy dodatnich temperaturach przy wyższej niż w okresie wiosennym normie wysiewu o 20-25 % .
- Są takie formy tej rośliny, które mogą być wysiewane w okresie późnojesiennym, tj . listopad i grudzień lub zimowym - koniec stycznia i luty, jeśli – oczywiście - pozwalają na to warunki pogodowe – informuje fachowiec.
Odwołuje się także do badań na ten temat. – Na ich podstawie ustalono, że siew odmian jarych w okresie jesiennym dał wyższe plony w stosunku siewu w okresie wiosennym o około 0,8-1,7 tony ziarna z hektara uprawy przy podobnych nakładach na produkcję – mówi agronom. Dlaczego tak jest? - Wynika to z tego, że rośliny zbóż wysiane w okresie jesiennym rozkrzewiły się bardziej (mają silniejszy system korzeniowy), co zwiększyło ilość pędów kłosonośnych rośliny. Są one wyższe i mają dłuższe kłosy. Można było to zaobserwować na Dniach Pola w Marszewie – tłumaczy ekspert.
Przewódki – jak pielęgnować?
Krzysztof Świerek podkreśla, że zwalczanie chwastów w uprawie odmian przewódkowych jest koniecznością.
- Można je wykonać przed zimą, jeżeli rośliny wytworzą od 2 do 3 liści. Trzeba jednak przy tym przestrzegać wymogów cieplnych stosowanego preparatu. Natomiast, jeśli siew był późniejszy, zwalczanie chwastów możemy zrealizować dopiero wiosną – zaznacza agronom.
- Tagi:
- walory
- wysiew
- przewódki
- pielęgnacja
- zboża