Przedwiośnie 2022 - raport o stanie upraw
Śląsk
O ocenę stanu ozimin poprosiliśmy również Teresę Giel ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Oddział w Mikołowie.
- W tej chwili wszystko budzi się do życia. Na temat kondycji roślin coś więcej będzie więc można powiedzieć jak pełniej ruszy wegetacja. Wówczas będzie można stwierdzić, czy mamy presję ze strony chorób i w jakich stopniu. Na ten moment mogę jednak powiedzieć, że przezimowanie zbóż jest dobre. Zima była dość łagodna dla roślin. Nie widzę, żeby powstały jakieś straty spowodowane wypadaniem roślin - twierdzi ekspertka.
Zaznacza przy tym, że nie widać większej różnicy między zbożami wysianymi w terminie, a tymi z opóźnionych siewów.
- Rolnicy do późniejszych siewów - po burakach czy kukurydzy - sięgnęli po odmiany zalecane do późnych siewów a jesień była długa i dość ciepła więc wegetacja trwała. Należy wspomnieć, że rolnicy ograniczyli stosowanie nawozów doglebowych jesienią ze względu na wysokie ceny oraz dostępność, może to być przyczyną niedożywienia roślin, zwłaszcza jeśli nie było analizy glebowej. - uważa nasza rozmówczyni.
Dużo plantacji zbóż, jak wynika z obserwacji specjalistki z ŚODR-u, została odchwaszczona w terminie jesiennym bo pogoda sprzyjała stosowaniu środków ochrony roślin - Na wiosnę raczej tylko "poprawki", dla tych co stosowali jesienią. Oczywiście przede wszystkim trzeba będzie zrobić lustrację pod kątem chwastów dwuliściennych i miotły zbożowej i wtedy podjąć decyzję o doborze preparatu do ochrony - mówi Teresa Giel.
Co z rzepakami?
- Te wysiane później prezentują się lepiej od tych z wczesnego siewu, kiedy to mieliśmy do czynienia z zalaniami, i zaskorupieniem gleby - kiełkującym roślinom trudno było się bowiem wówczas przebić przez zasklepienia spowodowane wymienionymi czynnikami - wspomina nasza rozmówczyni.
Podkreśla przy tym, że sama zima - przebieg pogody w jej trakcie - nie poczyniła
Wieści z lubelskich pól - str. 3