Późne lato to dobry czas na podsiew użytków zielonych
O czym należy pamiętać przeprowadzając podsiew użytków zielonych późnym latem? Jak wykonać go prawidłowo? Jakie odmiany wybrać? Najważniejsze informacje i wskazówki o późnoletnim podsiewie przekazuje Piotr Kowalski - przedstawiciel firmy Barenbrug Polska - członka programu Krowie na Zdrowie.
- Jeśli planujemy podsiewać trawy, to lepiej zrobić to późnym latem niż czekać do wiosny - mówi Piotr Kowalski.
Mamy środek upalnego lata. To okres, gdy szczególnie trawy (bo lucerna trochę mniej) cierpią z powodu bardzo wysokich temperatur. Widzimy to po plonach - nie są one zadowalające. Dlatego późne lato to dobry moment, aby pomyśleć o podsiewie użytków zielonych.
- Koniec sierpnia, nawet początek września, to idealny czas na wykonanie takiego podsiewu, ponieważ dotychczasowa ruń, po okresie intensywnego wzrostu, hamuje z produkcją, więc nie jest tak konkurencyjna dla młodych traw. Poza tym, z końcem sierpnia i początkiem września możemy spodziewać się większej ilości opadów. Podsiewane trawy będą więc miały wilgoć do tego, aby się dobrze ukorzenić i przygotować do zimy - tłumaczy Kowalski.
Podsiew późnym latem - praktyczne rady:
- Podsiew robimy bezpośrednio po trzecim/ czwartym pokosie – od końca sierpnia, ale najpóźniej do połowy września.
- Jeśli planujemy podsiew, ostatni pokos należy wykonać bardzo nisko, aby młode trawy miały jak najmniejszą konkurencję na światło, wodę i składniki pokarmowe oraz jak najwięcej czasu na skiełkowanie.
- Bezpośrednio po zbiorze bronujemy użytek zielony „na czarno”, aby jak najwięcej nowej przestrzeni udostępnić dla młodych nasion.
- Po podsiewie bezwzględnie wałujemy.
- Rezygnujemy z nawożenia azotem, możemy zastosować nawożenie potasem i fosforem, ale nie azotem.
- Rezygnujemy z nawożenia organicznego.
- Do podsiewu późnym latem wykorzystujemy mieszanki wieloletnie, ważne jest, żeby była w nich życica trwała lub kostrzewa łąkowa i trzcinowa, ale bazą powinna być życica trwała np. B&G-4 Milkway Universal.
- Podsumowując, krótko kosimy, bronujemy, siejemy, wałujemy. Później młode trawy można wspomagać nawożeniem potasowym, aby zwiększać jakość i trwałość młodego podsiewu przed zimą - zaznacza ekspert.
Podsiew późnym latem. Późne lato to też świetny czas na siew lucerny…
Koniec sierpnia to też idealny moment na siew czystej lucerny np. AlfaComfort - nowość Barenbrug - połączenie lucerny flamandzkiej i śródziemnomorskiej, o bardzo wysokiej zimotrwałości i produkcyjności. To odmiana polecana szczególnie do intensywnych upraw, dla hodowców bydła mlecznego, którzy wykonują zazwyczaj minimum 3-4 pokosy w sezonie.
- Przed siewem lucerny koniecznie zróbmy badanie gleby i sprawdźmy jakie jest jej pH - przypomina Piotr Kowalski. - Ważne jest, żeby nie było niższe niż 6, najlepiej 6,5-7.
… i podsiewów paszowych
W przypadku podsiewów poplonowych Piotr Kowalski z firmy Barenbrug szczególnie rekomenduje nawożenie organiczne. Rośliny wykorzystają naturalny nawóz, który dodatkowo w zamian spulchni glebę i wzbogaci ją w azot, cenny składnik dziś wciąż bardzo drogi.
ZOBACZ TAKŻE: Jaki siewnik do poplonów wybrać?
- Tagi:
- podsiew
- użytki zielone