Pfeifer & Langen: Wysokie plony buraków cukrowych
Kampania buraczana 2016/2017 w grupie cukrowni Pfeifer & Langen na finiszu. W porównaniu do poprzedniego sezonu średnie plony buraków i cukru z 1 ha w poszczególnych rejonach plantacyjnych są zdecydowanie wyższe.
Najwyższy średni plon korzeni burka odnotowano w okolicach Środy Wlkp. W tym miejscu buraki plonowały na poziomie 67 t/ha, ich średni plon cukru wyniósł 11,3 t/ha. Trochę niższy średni plon uzyskano w rejojonie gostyńskim - 66t/ha. W tym miejscu odnotowano jednak najwyższy plon cukru - średnia 11,4 t/ha. Na plantacjach w rejonie Glinojecka z kolei zebrano średnio 62 t/ha (plon cukru - 10,9 t/ha). Najniżej plonowały natomiast buraki w rejonie Miejskiej Górki - średni plon korzeni na poziomie 59 t/ha, średni plon cukru na poziomie 10,3 t/ha.
LIZ - Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego uważa, że przebieg pogody w sezonie 2016/2017, z wyjątkiem suszy we wrześniu, sprzyjał wysokim plonom korzeni, zwłaszcza przy późnych zbiorach na poziomie ponad 85 t/ha. Zaznacza jednak, że zdarzały się także pojedyncze plantacje, z których uzyskano ponad 100 t/ha.
- Wskazuje to na duży potencjał plonotwórczy odmian buraków cukrowych, które mogą gwarantować plony biologiczne cukru nawet do 20 t/ha \- uważają specjaliści z LIZ.
Fachocy z LIZ zarwcają również uwagę na duże zróżnicowanie plonów w tych samych rejonach, często na tych samych odmianach. Ich zdaniem, świadczy to o tym, że sposób prowadzenia plantacji przez plantatora - uprawa, nawożenie, ochrona ma większe znaczenie niż odmiana buraków.
- Każdy, którego wyniki znacząco odbiegają od średnich rejonu, powinien dokonać analizy dotychczas stosowanej technologii produkcji i ustalić wraz z doradcą surowcowym główną przyczynę niższych plonów - radzą specjaliści z LIZ.