Perz zwalczajmy po żniwach
Zabiera roślinom uprawnym składniki pokarmowe i wodę. Ponadto ogranicza im dostęp do światła. Mowa o perzu właściwym. Za jego zwalczanie warto więc wziąć się po żniwach.
Perz właściwy to dobrze znany chwast pól uprawnych. Występuje na wszystkich rodzajach gleb, za wyjątkiem tych piaszczystych i bardzo suchych. Jest uciążliwy i bardzo trudny do zwalczania. - Rozmnaża się wegetatywnie przez rozłogi oraz generatywnie przez nasiona - tłumaczy Krzysztof Świerek, agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Punkt Doradczy w Gołuchowie.
Perz ma duże wymagania w stosunku do zwartości powietrza w glebie, ponieważ główna ilość jego korzeni - rozłogów znajduje się na głębokości 10-15 cm. - Jeden pęd tego chwastu może w ciągu sezonu wegetacyjnego opanować do 20 m2 pola, niezależnie od możliwości rozprzestrzeniania się za pomocą nasion - mówi specjalista. Zaznacza przy tym, że szkodliwość perzu jest spora. Chwast ten zabiera bowiem roślinom uprawnym składniki pokarmowe i wodę. Poza tym ogranicza im dostęp do świata. Perz na plantacji średnio opanowanej przez niego z 1 ha pobiera około: 100 kg azotu, 30 kg fosforu i 70 kg potasu. Rozprzestrzenianiu się tego chwastu na polach uprawnych sprzyjają: kombajnowy zbiór zbóż, późny jesienny zbiór słomy oraz coraz rzadziej wykonywane lub mocno spóźnione uprawki pożniwne.
Czytaj także: Uwaga! Zmiany dotyczące stosowania glifosatu
Jest kilka metod walki z tym chwastem: mechaniczna, mechaniczno-chemiczna i chemiczna. Ostatnią z nich warto zastosować po żniwach. Polega ona na opryskiwaniu perzu odpowiednimi preparatami. - Zwalczanie chemiczne tego chwastu najlepiej przeprowadzać od połowy sierpnia do późnej jesieni, gdy rośliny osiągną wysokość 10-25 cm. Pola trzeba pozostawić bez podorywki po zbiorze zbóż i poczekać na odrost perzu - radzi specjalista. Wspomina także o metodzie mechanicznej. - Stosując ją, trzeba wykonać podorywkę na głębokość 10 cm, gdyż właśnie na tej głębokości znajduje się główna masa rozłogów tej rośliny. Podorywka „wyciąga” je na powierzchnię gruntu. Po przeschnięciu gruntu dalej wyciąga się rozłogi perzu przy pomocy brony średniej lub kultywatora. Następnie perz zgrabia się zgrabiarką i wywozi z pola - wyjaśnia ekspert. Podkreśla jednak, że ten sposób jest skuteczny przy suchej pogodzie. Przy deszczowej aurze bowiem trudno wyciągnąć rozłogi z gleby i je przesuszyć. Na glebach bardziej zwięzłych chwast ten można zwalczać metodą mechaniczną przez głębokie przyoranie odrastających i uprzednio pociętych rozłogów. - Robimy to w ten sposób, że po zbiorze przedplonu wykonujemy podorywkę, następnie pole talerzujemy na krzyż. Po zazielenieniu się plantacji grunt trzeba zaorać pługiem z przedpłużkiem na głębokość nie mniejszą niż 25-30 cm - radzi Krzysztof Świerek. Metoda mechaniczno-chemiczna polega z kolei na wykonaniu podorywki po zbiorze przedplonu, zabronowaniu pola, a następnie pozostawieniu gruntu do zazielenienia się perzu. Gdy chwast ten osiągnie wysokość 15- 20 cm (od 4 do 6 liści), powinno się zastosować oprysk środkiem chemicznym, np. TAIFUNEM 360 SL. - Metoda mechaniczno- -chemiczna jest najbardziej skuteczną metodą zwalczania perzu. Zwalcza go w granicach powyżej 90% - sądzi agronom.
Środki chemiczne stosowane do zwalczania perzu to herbicydy dolistne o działaniu układowym. - Pobierane są one przez zielone części rośliny, a następnie przemieszczają się w niej i docierają do elementów podziemnych, powodując ich zamieranie - tłumaczy ekspert. Dodaje, że stosowanie herbicydów na zbyt małe rośliny jest niecelowe. - Aby ich działanie było skuteczne, muszą one wniknąć do całej rośliny w odpowiedniej ilości, a do tego potrzebują odpowiedniej zielonej powierzchni chwastu - zaznacza Krzysztof Świerek. Pierwsze objawy działania środka do zwalczania perzu - więdnięcie, żółknięcie - są widoczne po około 7-10 dniach od zastosowania oprysku. Preparaty chemiczne do zwalczania tego chwastu po zbiorze plonu to, np.: ROUNDUP 360 SL, KLINIK 360 SL, GALLUP 360 SL i TAIFUN 360 SL. Perz można również zwalczać w czasie wegetacji roślin dwuliściennych np. FUSILADE FORTE 150 EC lub preparatem TARGA SUPER 05 EC, zgodnie z instrukcją stosowania.