Określ zawartość mikroelementów
Niedobory mikroelementów można rozpoznać na plantacji po specyficznych objawach ale dokładne określenie zawartości poszczególnych mikroelementów w słomie czy ziarnie roślin zbożowych jest możliwe po pobraniu próbek materiału roślinnego i wykonanie analizy w laboratorium Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.
Optymalnym terminem pobierania prób materiału jest czas w którym 60-80% roślin posiada kolanko na wysokości 2 cm nad ziemią. Pobieranie próbek w czasie wegetacji polega na ścięciu roślin, w kilku miejscach pola, na wysokości centymetra nad ziemią. Tak zebrany materiał jest traktowany jako próba średnia z pola.
Pracownicy OSChR badający dostarczone próbki zboża mogą, na podstawie wykonanych analiz, wydać odpowiednie zalecenia dotyczące dawki i formy nawozu mikroelementowego.
- Najlepiej jednak, jeśli rolnik systematycznie wykonuje analizę gleby. Wtedy ma dokładną informację dotyczącą odczynu gleby oraz jej zasobności w makro- i mikroelementy. Na tej podstawie może również oszacować potrzeby nawozowe roślin uprawnych. Niedoborów można najczęściej spodziewać się na glebach lekkich. Mają one słaby kompleks sorpcyjny, niską zawartość próchnicy, przez co nie zawierają wystarczających ilości składników pokarmowych i nie zatrzymują ich dla rozwijających się roślin. Mniejsze zapotrzebowanie na mikroskładniki mają rośliny uprawiane na mocniejszych kompleksach glebowych i polach na których systematycznie stosowany jest obornik. Wykonana analiza gleby jest gwarancją dokładnego rozpoznania potrzeb nawozowych rośliny zbożowej na danym stanowisku i skuteczności zastosowanych nawozów a także redukcji niepotrzebnych kosztów – dodaje dr hab. Anna Podleśna z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
ZOBACZ TAKŻE: Paweł Kuliński: badajmy glebę dla zysku i środowiska