Ochrona zbóż ozimych - T1 i skracanie? [CZTERY OPINIE]
Czy można połączyć pierwszy zabieg fungicydowy na plantacjach zbóż - T1 - ze skracaniem roślin? Zapoznaj się opiniami ekspertów w tej sprawie.
- Takie zabiegi są powszechnie stosowane przez rolników. Agregacja prac polowych wiosną jest bardzo duża. Skracanie i ochrona fungicydowa zbóż, ochrona rzepaku, siew buraków cukrowych czy kukurydzy. Ciężko wszystko wykonać w terminie, nie łącząc ze sobą pewnych zabiegów. Przy łącznym stosowaniu fungicydu z retardantem (produktem skracającym) warto zasięgnąć opinii producenta lub doradcy, czy taka mieszanina jest bezpieczna i nie wpływa na skuteczność - tłumaczy Paweł Talbierz z firmy Corteva Agriscience.
Swoją wiedzą i doświadczaniem w tym temacie dzieli się z nami również Dariusza Szymański z firmy Bayer:
- W odpowiednich warunkach rolnicy często łączą te zabiegi. Jednakże przed wykonaniem takiego zabiegu najlepiej skonsultować skład takiej mieszanki z producentami środków planowanych do zastosowania. W wielu przypadkach łączenie fungicydu ze środkiem regulacyjnym przynosi niepożądane efekty, np. w czasie suszy czy przy dużych wahaniach temperaturowych.
AKTULANE CENY ZBÓŻ W SKUPACH. KLIK
Ewelina Konopka z firmy ADAMA Polska z kolei uważa, że najkorzystniejszym dla roślin rozwiązaniem jest oczywiście wykonywanie zabiegów oddzielnie.
- Jednak patrząc na rzeczywistość i ilość prac jaka jest wykonywana wiosną w polu - łączenie zabiegów fungicydowych i regulacji wzrostu jest możliwe. Podczas łączenie zabiegów należy jednak zachować zasadę mieszania produktów zgodnie z rodzajem formulacji - na początku formulacje proszkowe, następnie granulowane i w kolejności płyny w formie SC, SE i EC - zaznacza Konopka.
T1 i skracanie - głos w tej sprawie zabiera również dr Witold Łykowski z firmy BASF Polska:
- (...) RevyFlex® możemy również stosować wraz z regulatorami wzrostu, np. Medax® Max, Medax® Max + CCC w termiach zbieżnych dla wszystkich produktów z zachowaniem pełnej skuteczności zwalczania patogenów oraz redukcji wysokości łanu pszenicy.
Czytaj także:
Choroby grzybowe zbóż ozimych - kiedy i czym pryskać?
Ewidencja nawożenia i zabiegów ochrony roślin. Co i jak gromadzić?