Ochrona kukurydzy. S-metolachlor zniknął. Czym jeszcze można odchwaszczać?

Chwasty w kukurydzy należy zwalczać z kilku powodów. Po pierwsze - konkurują z roślinami uprawnymi zarówno o składniki pokarmowe, jak i wodę, a także o światło. Po drugie - na uwadze należy mieć to, że nasiona niektórych gatunków chwastów mogą być trujące dla zwierząt, jest to szczególnie ważne w przypadku produkcji kukurydzy na kiszonkę. Po trzecie z kolei - zachwaszczenie plantacji prowadzi do obniżenia plonu ziarna i kiszonki.
Wśród chwastów jednorocznych jednoliściennych do najbardziej powszechnych zaliczane są chwasty prosowate, szczególnie chwastnica jednostronna (zwana kurzym prosem). Komosa biała, psianka czarna, szarłat szorstki oraz rdesty psianka - to najpowszechniejsze gatunki spośród chwastów jednorocznych dwuliściennych. Jeśli chodzi o chwasty wieloletnie jednoliścienne, prym wiedzie perz właściwy. Wśród chwastów wieloletnich dwuliściennych “popularne” są natomiast: ostrożeń polny i powój polny.
Brak s-metolachloru. Jest się czym martwić?
S-metolachlor z kolei, substancja czynna z grupy chloroacetoanilidów, stosowana (przez ok. 30 lat) doglebowo przez rolników i wczesnonalistnie, zwalczał przede wszystkim chwasty prosowate w kukurydzy, głównie chwastnicę jednostronną, włośnice, a także paluszniki. Wśród chwastów dwuliściennych kukurydzy eliminował też psiankę czarną. S - metolachlor zaliczany był do inhibitorów syntezy kwasów tłuszczowych o długim łańcuchu. Prowadziło to do zakłócenia produkcji tłuszczy i wosków niezbędnych do budowy ścian komórkowych i zatrzymania wzrostu roślin. Jeden z popularniejszych środków, który zawierał s-metolachlor, w swoim składzie miał również: mezotrion (związek z grupy trójketonów) i terbutyloazynę (związek z grupy triazyn). Czym można go zastąpić? Czy brak s-metolachlor na pewno to aż tak wielka strata dla rolników? Jest się czym martwić?
Do odchwaszczania doglebowego i wcześnie powschodowego, mającego na celu pozbycie się chwastów prosowatych i dwuliściennych, nadal do dyspozycji są m.in. środki zawierające dwie substancje aktywne takie jak: tienkarbazon metylu i izoksaflutol. Na tej liście znajdziemy też środki mające w swoim składzie: pendimetalinę; petoksamid; petoksamid + terbytylazynę oraz glifosat - środków z tą substancją czynną jest naprawdę sporo.
Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o herbicydy do stosowania powschodowego (nalistnego), zwalczające chwasty prosowate i dwuliścienne? Do dyspozycji mamy np. nikosulfuron - sam lub w różnych zestawieniach, np. nikosulfuron +rimsulfuron. Rimsulfuron występuje też solo. W rejestrze są również środki zawierające mezotrion, a także te posiadające w swoim składzie: foramsulfuron +jodosulfuron metylowy + tienkarbazon metylu.
- Tagi:
- chwasty
- kukurydza
- zwalczanie