Nordzucker Polska: Cieszy wysoka zawartość cukru w burakach
Kampania cukrownicza 2021/2022 w Nordzucker Polska charakteryzuje się wysoką jakością przetwórczą. - Szczególnie cieszy wysoka zawartość cukru w burakach - informuje Natalia Mioduszewska - dyrektor surowcowy w spółce.
Rekordowy przerób buraków
Kampania cukrownicza 2021/2022 w Nordzucker Polska rozpoczęta została w połowie września 2021 r. Jej zakończenie z kolei planuje się w połowie stycznia 2022 r. przerobem ostatnich buraków w zakładzie w Opalenicy. Oznacza to, że tegoroczna kampania zajmie średnio 120 dni.
- Średnie plony korzeni w kampanii 2021/2022, w której wzięło udział ponad 2700 plantatorów, wynoszą ponad 60 t/ha przy średniej zawartości cukru w burakach na poziomie ponad 17,5%. Warto podkreślić, że obecnie jesteśmy w procesie akredytacji naszych laboratoriów surowcowych, a uzyskanie certyfikatu z Polskiego Centrum Akredytacji da jeszcze większą pewność dotyczącą prawidłowości uzyskiwanych wyników podczas oceny jakości surowca. Spółka Nordzucker Polska przerobi w tym roku rekordową ilość buraków oraz wyprodukuje największą w historii ilość cukru - informuje Natalia Mioduszewska.
Zaznacza jednocześnie, że kampania 2021/2022 dla spółki jest bardzo stabilna i równa. Zakładane przeroby w obu zakładach - w Opalenicy i w Chełmży - zostały osiągnięte, między innymi dzięki temu, że surowiec dostarczany był terminowo zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem. - Warto podkreślić również, iż od samego początku bieżąca kampania przebiega bezpiecznie z zachowaniem reżimu sanitarnego w związku z panującą sytuacją epidemiczną. Wysoki poziom zaszczepienia wśród pracowników Nordzucker Polska wraz z zachowaniem wdrożonych procedur pozwala bezpiecznie i skutecznie realizować zadania kampanijne - dopowiada.
Wysoka zawartość cukru w burakach
Natalia Mioduszewska zwraca też uwagę na to, że w roku 2021 buraki były zbierane w optymalnych warunkach pogodowych, co miało znaczący wpływ na minimalizację poziomu zanieczyszczeń. - W obecnej kampanii surowiec charakteryzuje się bardzo wysoką jakością przetwórczą. Pomimo, iż tegoroczne plony buraków są zróżnicowane, m.in. uzależnione od lokalnych warunków pogodowych, to obecny sezon można uznać za udany. Szczególnie cieszy wysoka zawartość cukru w burakach - podkreśla dyrektor surowcowy w spółce Nordzucker Polska. Mówi także o przebiegu wegetacji.
- Warunki pogodowe na początku sezonu wegetacyjnego sprzyjały rozwojowi i wzrostowi buraków. Pomimo, bardzo chłodnej wiosny i mocno utrudnionych wschodów, dobre uwilgotnienie gleby przyczyniło się do uzyskania wysokiej i wyrównanej obsady roślin. Wysoka skuteczność herbicydów, szczególnie preparatów działających doglebowo, pozwoliła utrzymać plantacje wolne od chwastów. Mieliśmy również do czynienia z niższą presją chorób i szkodników w porównaniu z ubiegłym sezonem - wylicza Natalia Mioduszewska.
Wspomina też o tym, że rozkład opadów w czasie okresu największego zapotrzebowania na wodę - czyli w lipcu i w sierpniu oraz warunki pogodowe w dalszym okresie miały ostateczny wpływ na uzyskanie zadowalającej wysokości i jakości plonów.
O cenie za buraki cukrowe na str. 2