Nawozy kosmicznie drogie. Co siać? Soję?
Czy uprawa soi może być lekarstwem na zawirowania na rynku nawozowym?
O walorach uprawy soi mówi Robert Grzyb z hodowli roślin RAGT.
- Soja nie potrzebuje dużego nawożenia w przypadku dobrego zaszczepienia nasion, bo to jest bardzo ważny aspekt przy soi. Wysiejwając nasiona kwalifikowane, muszą być zaszczepione bakteriami brodawkowymi Bradyrhizobium japonicum. Dzięki zdolności soi do współżycia z tymi bakteriami na korzeniach rozwijają się brodawki. Są to bakterie, które wiążą wolny azot z powietrza w formy przyswajalne dla roślin soi. Niektóre gatunki bobowatych czy ogólnie strączkowych potrafią wiązać w ciągu sezonu i w sprzyjających warunkach nawet do 200 kg/ha. Więc jest to bardzo dużo. Ilość wiązanego azotu przez bakterie jest wystarczająca dla soi, a także pozostawia w glebie dużo azotu dla roślin następczych. Nie musimy wtedy nawozić tych roślin nastepczych dużą ilościa nawozów - zwraca uwagę ekspert.
Na tym nie kończy.
- Soja to też białko - to roślina, która dostarcza nasion o dużej zawartości białka. Soja jest najważniejszą na świecie rośliną białkową i ważnym składnikiem pasz. Wykorzystawana jest też w przemyśle spożywczym. Bardzo ważne rzeczy przy uprawie soi: niewielkie nakłady na uprawę i przede wszystkim łatwość w uprawie, choć w tym aspekcie też można popełnić parę błędów - podkreśla specjalista.
Wspomina także o następującej sprawie: - Soja w wielu krajach stanowi, można powiedzieć, jest jedną z głównych roślin w płodozmianie. U nas w Polsce jeszcze tego nie ma. Myślę, że to lada chwila będzie się zmieniać w obliczu właśnie rosnących cen nawozów azotowych, bo rolnicy będą szukali upraw, które są mniej nakładowe.
Pierwszym krokiem do sukcesu w uprawie soi jest postawienie na włąsciwą odmianę. Aby wybrać tę najlepszą, zdaniem Roberta Grzyba, warto korzystać z zaleceń Centralnego Ośrodka Badania Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej (patrz ramka obok), konkretnie z List Odmian Zalecanych (LOZ), ale nie tylko. - Ważną cechą, jeśli chodzi o soję - dobór jej odmian, ważnymi cechami są: zawartość białka i zawartość tłuszczu. Bardzo ważną cechą jest również wysokość osadzenia pierwszych strąków. Nasza hodowla nad tym pracuję, aby pierwsze strąki były po prostu jak najwyżej, bo straty, które wynikają z tego, że pierwsze strąki są nisko osadzone i mogą pozostać na polu mogą na hektarze dochodzić nawet do pół tony - zaznacza ekspert.
Więcej na powyższy temat w następijącym materiale VIDEO:
LISTY ODMIAN ZALECANYCH SOI W 2022 R. PRZYGOTOWANE PRZEZ COBORU
Na tegorocznych Listach Odmian Zalecanych, przygotowywanych i publikowanych przez COBORU, jest w sumie 25 odmian soi. Najczęściej polecanymi w tym sezonie są: Adessa (odmiana z grupy bardzo wczesnej i wczesnej) i Abelina (odmiana z grupy średnio wczesnej i średnio późnej). Widnieją one na 10 LOZ'ach (dla każdego województwa przygotowywane są bowiem osobne listy, w każdym regionie Polski panują bowiem inne warunki klimatyczno-glebowe). Na drugim miejscu uplasowały się odmiany: Obelix (odmiana z grupy średnio wczesnej i średnio późnej) Acardia GL(odmiana późna). Uzyskały one rekomendacje w 9 województwach. Trzecie miejsce zajęły odmiany - Abaca (odmiana z grupy bardzo wczesne i wczesne) i ES Comandor (odmiana późna) - z 7 rekomendacjami.
Odmiany soi zalecane dla poszczególnych województw:
⦁ woj. dolnośląskie: Adessa, Abelina, Acardia, Albiensis, Amiata, Kofu, Tertia;
⦁ woj. kujawsko-pomorskie: Adessa, Abaca, Mayrika, Abelina, Obelix, Sirelia, Nessie PZO, Ceres PZO, Acardia, ES Comandor, Amiata,
⦁ woj. lubuskie: Obelix, Sirelia, Acardia, ES Comandor, Aurelina, Kofu, Petrina,
⦁ woj. lubuskie: Adessa, Abelina, Obelix, Nessie PZO, Acardia, Achillea, Albiesins, Amiata;
⦁ woj. łódzkie: Adessa, Erica, Obelix, Sirelia, Acardia, Achillea, Moravians,
⦁ woj. małopolskie: Abelina, Acardia, ES Comandor, Viola, Moravians,
⦁ woj. mazowieckie: Adessa, Antigua, Obelix, Sirelia, Nessie PZO,
⦁ woj. opolskie: Abaca, Acardia, ES Comandor, Achillea, Albiensis, Viola, ES Governor, Kofu, Tertia;
⦁ woj. podkarpackie: Adessa, Abaca, Magnolia PZO, Obelix, ES Comandor, Achillea
⦁ woj. podlaskie: Abaca, Antigua, Erica, Abelina, Obelix, Sirelia, Karok,
⦁ woj. pomorskie: Adessa, Abaca, Antigua, Erica, Aurelina,
⦁ woj. świętokrzyskie: Abelina, Obelix, Acardia, ES Co
⦁ woj. śląskie: Adessa, Abaca, Abelina, Ceres PZO, Karok.
⦁ woj. warmińsko-mazurskie: Adessa, Antigua, Erica, Abelina,
⦁ woj. wielkopolskie: Mayrika, Abelina, Obelix, Nessie PZO, Acardia, ES Comandor, Achillea, Albiensis, ES Governor,
⦁ woj. zachodniopomorskie: Adessa, Abaca, Abelina, Ceres PZO, Karok.
Źródło: COBORU
AKTULANE CENY SOI W SKUPACH. KLIK
- Tagi:
- soja
- Robert Grzyb RAGT
- azot
- nawożenie