Nawożenie upraw - zakaz stosowania granulowanego mocznika
Już niebawem nie będzie można stosować mocznika w formie granulowanej, z wyłączeniem zawierającego inhibitor ureazy bądź powłokę biodegradowalną.
Sądna data to 1 sierpnia tego roku. Przypomina o tym Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, powołując się na nowelizację Ustawy o Nawozach i Nawożeniu.
- Od tego momentu zastosowanie mocznika będzie wiązało się z koniecznością obecności w nawozie inhibitora ureazy lub powłoki biodegradowalnej. Wprowadzenie takich zapisów ma na celu zmniejszenie emisji amoniaku do środowiska. Ograniczanie emisji amoniaku do atmosfery jest zgodne z kierunkiem działania Komisji Europejskiej, w tym zwłaszcza z założeniami i celami Europejskiego Zielonego Ładu - wyjaśnia CDR.
Nawozy, które zawierając inhibitor ureazy lub powłokę biodegradowalną są działają dłużej w glebie. Dzięki temu wydłuża się czas dostępności składników pokarmowych dla roślin, ogranicza koszty stosowania nawozów oraz liczbę wykonywanych zabiegów nawożenia. Ponadto stosowanie mocznika z inhibitorem ureazy albo mocznika z powłoką biodegradowalną realizuje także wymagania określone w przepisach unijnej dyrektywy w sprawie redukcji emisji niektórych rodzajów zanieczyszczeń atmosferycznych oraz wspiera realizację dyrektywy azotanowej. - Chodzi więc o szeroko pojęte aspekty środowiskowe - zaznacza CDR.
Jakich substancji czynnych wkrótce zabraknie? [DATY GRANICZNE]. KLIK
Wiodące firmy produkujące nawozy wprowadziły już do oferty nawozy dostosowane do nowych wymogów. Wśród nich jest Phosagro. W nadchodzącym sezonie w jej ofercie pojawi się UltraGran stabilo. Jest to pierwszy produkt azotowy w ofercie firmy, w którym zastosowano stabilizator azotu, używając do tego celu inhibitora ureazy o nazwie Limus. Jest on produkowany przez koncern chemiczny BASF i zawiera dwie formy stabilizujące - NBPT i NPPT. Jego skuteczność potwierdzona została w doświadczeniach prowadzonych przez jednostki naukowe, w tym uniwersytety przyrodnicze oraz stacje badawcze. Z tych badań wynika, że Limus jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań stabilizujących enzym ureazy, dostępnych obecnie na rynku. Produkt pozwala zoptymalizować dostępność azotu dla roślin, zmniejszyć straty N nawet do 30% oraz ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, w tym amoniaku. Z założenia firmy PhosAgro - UltraGran stabilo ma być produktem konkurencyjnym wśród rozwiązań już istniejących na rynku.
Czytaj także: