Na pług się nie obraził. Od 7 lat uprawia jednak rzepak bezokrowo [VIDEO]
Jakim sprzętem do uprawy bezorkowej pracuje rolnik?
- Z Rolmaku 3-metrowy bezorkowiec. Talerzówka też jest z Rolmaku. Jest także siewnik Polonez. Z tych podstawowych maszyn to tylko to. W uprawie bezorkowej ważny jest też kombajn, który powinien mieć talerze rozbijające plewę ze względu na to, że ta plewa powinna być rozmieszona na całym polu równo, żeby nie było zagęszczenia słomy, tych plew, w jednym miejscu, bo przez to po prostu jest problem ze wschodami, a później z także z chwastami, ze samosiewami - tłumaczy pan Arkadiusz.
Rzepak w systemie bezokrowym
Arkadiusz Konieczny uprawia rzepak na areale 50 ha. Nie narzeka na tegoroczne zbiory. Odmiana, z jakiej jest szczególnie zadowolony, to Gemini (odmiana populacyjna) z Hodowli Roślin Strzelce.
- Ten rzepak jest w moim gospodarstwie już trzeci rok. Zimuje dobrze. W tym udało się zebrać średnio 3,4 t z ha. Jestem więc zadowolony, tym bardziej, że w naszym regionie w minionym sezonie było dość sucho - deszcze w tym okresie, co były potrzebne, niestety nie spadły - mówi farmer.
W tym sezonie rolnik również zdecydował się na uprawę Gemini.
- Siejemy ją na gruntach klasy III a i IVa-IVb (w poprzednim sezonie Gemini została posiana na nieco gorszych stanowiskach - przyp.red.). Dzisiaj (25 sierpnia - przp.red.) jest trochę mokro, ale mimo wszystko przystąpiliśmy do zasiewów, bo najbliższe prognozy wskazują na kolejne deszcze, nie ma więc za czym się oglądać, tylko trzeba siać, bo najlepszy termin do wykonania zasiewów na naszym regionie to 25-30 sierpnia - tłumaczy rolnik.
Odmiana Gemini jest odmianą populacyjną uprawianą szeroko w kraju, m.in. w rejonie woj. wielkopolskiego. Jest odmianą docenianą przynajmniej od trzech lat. Jest to odmiana, która nie zawodzi. W przeciągu tych ostatnich trzech lat - zarówno, jeśli chodzi o badania Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, jak i wyniki produkcyjne u rolników z pól, nie mamy się czego jako hodowla powstydzić. Utarło się, że odmiana populacyjna jest mniej rozwinięta, ma mniejszy wigor od odmian hybrydowych. Czas obalić tę teorię i przejść do praktyki. Najnowsza paleta odmian takich jak Gemini, czy jeszcze nowszych, jak Kepler, nie odbiega znacząco od odmian hybrydowych. Jeśli chodzi o wyniki plonowania, to w roku 2019 plonowała tak, jak większość odmian mieszańcowych - mówimy to wynikach badań urzędowych COBORU. Śmiało mogę więc rekomendować odmianę Gemini, jako odmianę tolerancyjną na słabsze stanowiska glebowe.W gospodarstwie pana Arkadiusza większość gleb, to ziemie IV klasy. Nasze odmiany, wyhodowane w Hodowli Roślin Strzelce, są odmianami, jak najbardziej przystosowanymi przygotowanymi do tego typu stanowisk.
Więcej materiałów z gospdarstwa Pana Arkadiusza znajdziesz TUTAJ.
Czytaj także: