Co na chwasty jednoliścienne w zbożach?
Wiosenna ochrona plantacji zbóż przed chwastami jednoliściennymi. Jak poradzić sobie z miotłą zbożową i stokłosą żytnią?
To pytanie skierowaliśmy do Pawła Talbierza z firmy Corteva Agriscience. Ekspert przyznaje, że zwalczanie chwastów jednoliściennych w uprawach zbóż to problem znany od lat. Sytuacja nie jest jednak tragiczna.
- W terminie wiosennej wegetacji dostępnych jest kilka produktów opartych o piroksysulam, substancje wykazującą silne działanie zwalczające miotłę zbożową - mówi specjalista.
Zalicza się do nich Lancet Plus. - (...) znany jest on na rynku od ponad 10 lat, udowadniając przez ten czas wysoki poziom zwalczania miotły i chwastów dwuliściennych - zaznacza Paweł Talbierz. Przypomina też o tym, że Corteva wprowadziła niedawno nowy, kompletny herbicyd zawierający jeszcze więcej piroksysulamu pod nazwą Rexade (wzbogacając zakres stosowania m.in o owies głuchy). - Wielu rolników korzysta także z bogatej rejestracji herbicydu Nomad 75 WG, który pozwala na stosowanie wyższych dawek tej substancji i zwalczanie tak trudnych chwastów jednoliściennych jak: wyczyniec polny czy życica trwała - zwraca uwagę specjalista.
Wiosna - raport o stanie upraw. Czego potrzeba oziminom? KLIK
Paweł Talbierz porusza również temat stokłosy żytniej. - W przypadku stokłos, praktyka wciąż poszukuje rozwiązań mogących ograniczyć rozwój tego gatunku - zaznacza. Ekspansja stokłos przyspieszyła bowiem, jak zaznacza ekspert, wraz ze wzrostem uproszczeń uprawowych, i mimo że jej charakter jest lokalny, to jednak coraz mocniej zauważalny przez rolników. - Również wspomniany wyżej piroksysulam wykazuje działanie na ten gatunek chwastów, a w etykiecie herbicydu Corello (piroksysulam+florasulam) znajdziemy informacje o średniej wrażliwości tego gatunku - informuje specjalista. - Praktyka rolnicza zna jednak wiele przypadków, gdzie wykorzystanie pyroksysulamu pozwoliło zwalczyć stokłosy na polach - dodaje.
Czytaj także:
Komosa biała w burakach cukrowych - jaką strategię walki przyjąć?