Komosa biała w burakach cukrowych - jaką strategię walki przyjąć?
Komosa biała i inne chwasty na plantacji buraka cukrowego. Czy warto łączyć herbicydy z adiuwantami? Zapoznaj się z opinią rolnika.
Podczas 61. Konferencji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin - PIB nie zabrakło również głosu praktyka - Wojciecha Chojana, właściciela gospodarstwa o powierzchni 70 ha. Rolnik zajmuje się m.in. uprawą buraka cukrowego w technologii orkowej (orka na zimę). Najczęściej występujące chwasty na jego plantacjach to: komosa biała, rdest ptasi oraz samosiewy rzepaku. Pierwszy zabieg ochronny gospodarz wykonuje w fazie 1-2 par liści komosy białej (w sumie tych zabiegów przeprowadza się 3).
- Nie czekamy z tym dłużej. Gdy "przepuścimy" ten moment, to komosy zostanie nam na polu - wtedy jest z nią duży problem i musi być zastosowana zwiększona (...) dawka herbicydu, co w znaczny sposób przyhamowuje buraki - opowiadał Wojciecha Chojan.
Rolnik od kilku lat łączy herbicydy z adiuwantami (szczegóły w ramce poniżej). W latach 2014-2017 był to Olbras 88 EC (kwasy tłuszczowe porafinacyjne, pochodzące z rafinacji fizycznej oleju rzepakowego - 88%), a w latach 2018-2019 - Atpolan BIO 80 EC.
- W okresie, w którym stosowano adiuwant Atpolan BIO 80 EC wprowadzono o 40% mniej substancji czynnej herbicydów w stosunku do okresu, w którym stosowano adiuwant Olbras 88 EC - mówił gospodarz. Zaznaczył także, że w tym czasie, w którym stosowano Atpolan BIO 80 EC nieznacznie obniżono koszty stosowania programu herbicydowego - o 4,5%. - Nie to dla mnie jest jednak najważniejsze, najważniejsze jest to, że pole jest czyste (wolne od chwastów - przyp.red.) - stwierdził rolnik. - Przede wszystkim jednak udało się uzyskać obniżkę kosztów, a dzisiaj wiadomo, że opłacalność buraków nie jest najwyższa - cena za tonę buraków nie jest adekwatna do kosztów poniesionych na ich uprawę - zwracał uwagę gospodarz. Wojciecha Chojan podkreślał również, że obniżenie ilości wprowadzanych środków ochrony roślin przy zastosowaniu Atpolan BIO 80 EC nie wpłynęło na spadek ich skuteczności.
Czytaj także: