Mączniak już atakuje zboża
![](/media/cache/62/7d/627d8f10bdca140e715f77eae7337cb7.jpg)
Późne lato i jesień to czas, kiedy mączniak prawdziwy zbóż i traw zaczyna atakować rośliny, dlatego już teraz trzeba z nim walczyć, by latem zebrać wysokie plony.
Mączniak prawdziwy, to choroba, która w znacznym stopniu może nadszarpnąć budżet plantatora zbóż. - Powoduje ona bardzo duże straty w plonie ziarna, niekiedy przekraczające 40% całego plonu, obniża także jego parametry jakościowe – wyjaśnia Krzysztof Świerek, agronom z WODR – Punkt Doradczy w Gołuchowie. - Sprawcą choroby jest grzyb, który pasożytuje na rozwijającej się powierzchni roślin, odżywiając się wyłącznie żywą substancją. Żeruje na wszystkich zielonych częściach roślin. Składniki pokarmowe z komórek skórki rośliny pobiera za pomocą ssawek – dodaje specjalista. Głównym miejscem, w którym choroba ta dojrzewa i się rozwija, jest ściernisko i samosiewy zbóż. Co zrobić, aby temu zapobiec? Agronom wskazuje kilka metod. - Agrotechnicznymi sposobami, ograniczającymi inwazję mączniaka są: uprawa odmian odpornych na tę chorobę, dokładne przyorywanie ścierniska i niszczenie samosiewów zbóż (tam bowiem przebywają zarodniki grzybów) oraz starannie przygotowana gleba do siewu – mówi Krzysztof Świerek.
Specjalista dodaje, że mączniaka można zwalczyć również poprzez zaprawienie materiału siewnego. – Na przykład preparatem Jockey New 113 FS w dawce 750 ml/100 kg ziarna siewnego. Chroni on plantację w okresie infekcji mączniaka prawdziwego jesienią i wiosną do fazy krzewienia zbóż. Można również zastosować zaprawę nasienną np. Kinto Duo 080 FS, która chroni młode rośliny przed zakażeniem mączniakiem prawdziwym i septoriozą liści. Dodatkowo wpływa na lepsze ukorzenienie się roślin, co zwiększa zimotrwałość zbóż – zaznacza agronom.
- Tagi:
- mączniak
- plantator zbóż
- zboża