Spółka Hodowla Roślin Smolice kukurydzianym potentatem
Spółka Hodowla Roślin Smolice ma swoim koncie wyhodowanie bardzo wielu odmian kukurydzy, rzepaku, zbóż, łubinu i grochu - 86 znajduje się aktualnie w Krajowym Rejestrze Odmian. Na tym jednak nie poprzestają, bowiem zajmują się również towarową produkcją roślinną i zwierzęcą. To bardzo dużo, jak na firmę z 10-letnią historią, której korzenie sięgają przełomu lat 40 i 50 ubiegłego wieku.
Firma istnieje od 2000 roku. Powstała z połączenia trzech Zakładów Doświadczalnych Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie (Smolice, Bąków, Przebędowo). Prezesem Zarządu Spółki od początku jest Władysław Poślednik. Spółka gospodaruje na powierzchni przeszło 4086 ha, z czego użytki rolne wynoszą 3886 ha, a grunty orne 3449 ha. Firma zatrudnia 260 pracowników, z tego 76 w hodowli twórczej. - Główna działalność firmy to hodowla twórcza i zachowywanie odmian roślin rolniczych oraz reprodukcja i sprzedaż materiału siewnego. Dzięki znakomitej kadrze hodowców, ogromnej ilości i różnorodności materiału genetycznego oraz nowoczesnym metodom hodowli, Smolice stały się znaczącą firmą hodowlano-nasienną – mówi Sławomir Zagierski, zastępca dyrektora HR Smolice. Smolicki materiał siewny sprzedawany jest zarówno w kraju, jak i zagranicą. - Aktualnie prowadzone prace hodowlane dotyczą takich gatunków jak: kukurydza, pszenica zwyczajna, pszenica twarda, żyto ozime i jare, jęczmień ozimy i jary,rzepak ozimy, groch oraz łubiny: wąskolistny, biały i żółty. Wyniki prac hodowlanych czyli nowe odmiany, są na bieżąco zgłaszane do oceny w COBORU, gdzie konfrontowane są, w ramach doświadczeń rejestrowych z całą plejadą odmian krajowych i zagranicznych, zaś najlepsze z nich są wpisywane do Krajowego Rejestru Odmian. W chwili obecnej HR Smolice jest właścicielem 86 uprawianych odmian – podkreśla Sławomir Zagierski.
Smolicka spółka stała się krajowym liderem w hodowli i produkcji mieszańców kukurydzy. Obecnie w Krajowym Rejestrze Odmian znajduje się 36 nowych odmian kukurydzy pastewnej, a oprócz tego 2 odmiany kukurydzy cukrowej i 2 kukurydzy pękającej. - Zajmują one około 40% areału uprawy tej rośliny w Polsce. Jest to dla nas ogromna satysfakcja - szczególnie, przy tak dużej konkurencji firm zachodnich na krajowym rynku nasion. Nasze odmiany są chętnie uprawiane w Czechach, Słowacji, Austrii, Niemczech i Francji. Próbne wysiewy naszych odmian spotkały się z przychylnym przyjęciem także na Ukrainie, Białorusi i Litwie oraz w krajach Beneluksu – podkreśla zastępca dyrektora. Dążąc do skrócenia czasu potrzebnego na wyhodowanie jednaj odmiany, spółka korzysta od lat ze szkółek zimowych w Meksyku i Chile.
Jak zaznacza Sławomir Zagierski, w hodowli nowych odmian, przewidywanych do rejestracji w najbliższych latach, położono duży nacisk na ich odporność, bądź tolerancję na różne czynniki biotyczne i abiotyczne ograniczające plonowanie (choroby, szkodniki, stres termiczny i wodny). - Ostatnie lata otworzyły nowe możliwości wykorzystania kukurydzy na cele energetyczne. Ziarno stanowi cenny surowiec do produkcji bioetanolu, a kiszonki z całych roślin jako substrat przeznacza się do produkcji biogazu – dodaje.
Produkcja nasion kukurydzy własnych odmian w smolickiej spółce odbywa się na areale około 900 ha, a także w granicach 1200 ha na zewnątrz (głównie w CN Środa Śląska i Małopolskiej Hodowli Roślin) oraz około 200 ha poza granicami kraju.
Spółka sprzedaje rocznie około 9000 ton nasion zbóż, kukurydzy, rzepaku, łubinów i grochu do dalszej reprodukcji nasiennej oraz na potrzeby produkcji towarowej. Sprzedaż prowadzona jest zarówno w oddziałach spółki, jak również poprzez liczną sieć Przedstawicieli na terenie kraju. - Rosnące wymagania rynku nasiennego wymuszają stały postęp hodowlany oraz poprawę jakości oferowanego materiału siewnego. Dlatego też intensyfikujemy prace hodowlane, unowocześniamy park maszynowy i urządzenia magazynowe do składowania, czyszczenia, zaprawiania oraz paletyzowania nasion – mówi Sławomir Zagierski. Obecnie pracują tu cztery bardzo nowoczesne linie do czyszczenia nasion, zakończone stołami sortującymi. Materiał siewny, po sprawdzeniu w laboratoriach SON, jest zaprawiany na nowoczesnych urządzeniach i pakowany w firmowe, oznakowane opakowania.
Oprócz działalności hodowlano - nasiennej spółka prowadzi również normalną produkcję rolniczą, która jest niezbędna dla prawidłowego gospodarowania. - W strukturze zasiewów największą pozycję zajmują zboża, w tym kukurydza nasienna. Następnie jest rzepak i rośliny strączkowe. Istotną pozycję zajmują rośliny pastewne z przeznaczeniem ich na paszę dla inwentarza – zaznacza zastępca dyrektora. A dodajmy, że tego inwentarza nie brakuje. W spółce znajduje się około 2000 sztuk bydła (w Smolicach i Bąkowie). Z kolei w przebędowskiej chlewni znajduje się około 1000 sztuk trzody chlewnej. - Nastawiliśmy się na hodowlę bydła mlecznego. Średnio od jednej sztuki uzyskujemy w granicach 7000 litrów mleka – dodaje Sławomir Zagierski.