Kto się cieszy z opadów deszczu? Aktualna sytuacja na polach
Pogoda nie rozpieszcza żniwarzy. Często pojawiające się opady deszczu wpłyną jednak pozytywnie na plony roślin pastewnych, okopowych i paszowych.
W związku z deszczami, które od drugiej połowy lipca, aż po dziś, nawiedzają różne rejony naszego kraju wydłuża się termin zbioru zbóż. Do końca lipca w Wielkopolsce zebrano większość jęczmienia ozimego, około 20% jęczmienia jarego, około 25% pszenicy ozimej, około 5-10% pszenicy jarej, 85% rzepaku ozimego, 25% żyta i około 15% mieszanek zbożowych. Zbiór w pierwszym tygodniu sierpnia, z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne, wyhamował. Obecnie można zauważyć, że rolnicy wykorzystują momenty, gdy nie pada i wyjeżdżają w pole. Taką sytuację można było zaoberwować chociażby wczoraj w Wielkopolsce, gdzie od kilku dni warunki pogodowe sprzyjały pracom żniwnym.
Dość intensywne, jak na obecny, letni okres, deszcze przyczyniły się już jednak w niektórych rejonach do pogorszenia jakości ziarna zbóż. - Przede wszystkim deszcze negatywnie oddziałują na jakość ziarna, którego wartość konsumpcyjna spada i parametry jakościowe oraz wypiekowe zdecydowanie obniżają się. Pogoda będzie miała także ujemny wpływ na jakość i siłę kiełkowania oraz na ostateczną przydatność zbóż do produkcji kwalifikowanego materiału siewnego - tłumaczą Tadeusz Przybecki i Zbigniew Kwiatkowski, soecjaliści Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Sprawdź aktualne ceny zbóż KLIK
Warto jednak zaznaczyć, że dotychczasowy rozkład opadów i ich wielkość miała korzystny wpływ na rośliny pastewne, okopowe oraz na rośliny paszowe.
- Przede wszystkim producenci mleka z większym optymizmem oceniają obecną sytuację na rynku ceny mleka w skupie. Już wiadomo, że zbiory zielonek (trawy, lucerny) przeznaczonych na kiszonkę będą o 30 – 50% wyższe jak w roku ubiegłym, także plony kukurydzy (na kiszonkę, a także na ziarno) będą od 30 – 40% wyższe, co spowoduje, że koszt jednostkowy produkcji podstawowych pasz objętościowych z tegorocznych zbiorów, stosowanych w żywieniu przeżuwaczy, będzie zdecydowanie niższy - zaznaczają doradcy z WODR Poznań.
Czytaj także: Żniwa 2016. Deszcze utrudniają zbiór. Coraz gorsza jakość ziarna. KLIK