Już niedługo w cukrowniach ruszą kampanie
Wielkość plonów w tym roku powinna zadowolić plantatorów buraka cukrowego. W którym rejonie Polski w pierwszej kolejności rozpocznie się przerób buraków?
W większości regionów w Polsce aura sprzyjała wegetacji buraka. - Są rejony, gdzie są buraki bardzo dobre, dobre i rekordowe. Tylko na niektórych obszarach znaczne opady deszczu wiosną, zwłaszcza na glebach cięższych, mogły spowodować zagęszczenie gruntu i zahamowanie wzrostu rośliny - mówi Antoni Grzebisz, członek zarządu Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Lesznie.
Polaryzacja, w przypadku tych plantacji, które zostaną zebrane w pierwszych tygodniach kampanii, może być niższa (nawet poniżej 16%). Szacuje się, że średni poziom polaryzacji kampanii cukrowniczej 2016/2017 osiągnie zadowalającą wysokość 17%.
- Będzie on oczywiście niższy niż w ubiegłym roku, kiedy zawartość cukru w buraku wynosiła ponad 19%. Wówczas była rekordowo wysoka. Trzeba jednak pamiętać, że wysoka temperatura, która sprzyjała polaryzacji, spowodowała niższe plony z hektara - tłumaczy Antoni Grzebisz.
Termin rozpoczęcia przerobu buraków ustalono na początek września. - Już 1 września ruszy kampania w cukrowniach Pfeifer & Langen - Środa Wielkopolska, Miejska Górka, Gostyń, do których dwa dni później dołączy Glinojeck - podaje Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. Jeszcze 19 sierpnia koncern cukrowniczy Südzucker Polska SA nie podał ścisłych terminów rozpoczęcia kampanii. - Wstępnie jednak zakłada się, że śląskie cukrownie - Cerekiew, Strzelin, Świdnica rozpoczną przerób ok. 5 września, a Ropczyce i Strzyżów w drugiej połowie września - informuje KZPBC.
Krajowa Spółka Cukrowa SA jako pierwszą planuje uruchomić 10 września cukrownię Malbork. Kampanie w kolejnych zakładach ruszą w następujących terminach: Nakło - 15.09, Krasnystaw i Dobrzelin - 21.09, Kluczewo - 22.09, Werbkowice - 24.09 oraz Kruszwica - 25.09. - Do 15 września rozruch w cukrowniach Chełmża i Opalenica zapowiada Nordzucker Polska SA - dodaje KZPBC.
Czytaj także: Zniesienie kwot cukru doprowadzi do upadku wielu gospodarstw? KLIK
Szacuje się, że w tym roku w Polsce burakami obsiano łączny areał 205 000 ha. W związku z tym, że od 2015 roku dodatkowe dopłaty unijne do upraw buraka cukrowego są wypłacane do hektara, a nie tony, szacuje się, że za rok 2016 mogą one wynieść 1600 - 1700 zł/ha. Warto dodać, że ta płatność dotyczy tylko buraków kwotowych. Kwota przyznana Polsce na tę kopertę finansową to 81,5 mln euro/rok.