Jak wygląda rynek tytoniu w Polsce?
Uprawa tytoniu w Polsce ma wieloletnie tradycje. Należymy do pięciu największych producentów tytoniu w Unii Europejskiej, którzy dostarczają 85% produkcji całej UE.
Specyfiką uprawy tytoniu jest jej wysoka pracochłonność, niski stopień zmechanizowania i duży udział pracy ręcznej. W kraju produkcja tytoniu rozwinęła się głównie w niewielkich obszarowo, rodzinnych gospodarstwach rolniczych, położonych przede wszystkim w województwach usytuowanych we wschodniej i południowej Polsce (województwo podlaskie, lubelskie, podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie). - podaje MRiRW.
ZOBACZ TAKŻE: Wszystko o magazynowaniu paliw
W Polsce zlokalizowane są fabryki światowych koncernów tytoniowych, jesteśmy czołowym producentem i eksporterem UE. Uprawa prowadzona jest w ok. 14 tys. gospodarstw na powierzchni ok. 13 tys. ha.
Polska jest importerem netto tytoniu nieprzetworzonego. Tytoń przywożony jest głównie z Afryki, a także Brazylii i USA. W 2016 roku skupiono 29,9 tys. ton tytoniu krajowej produkcji oraz zaimportowano 111 tys. ton, jednocześnie eksport tytoniu nieprzetworzonego wyniósł 27 tys. ton. - informuje MRiRW.
ZOBACZ TAKŻE: Wysokie plony buraków a co z cukrem?
Głównymi celami opracowanego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi "Programu Rozwoju Głównych Rynków Rolnych w Polsce na lata 2016-2020" są: utrzymanie uprawy tytoniu w Polsce oraz stabilizacja sytuacji dochodowej plantatorów tytoniu.
W najbliższej przyszłości największe znaczenie dla utrzymania uprawy tytoniu w Polsce będą miały takie działania jak:
- odpowiedzialna społecznie polityka producentów wyrobów tytoniowych w zakresie zaopatrzenia w surowiec tytoniowy od lokalnych producentów tytoniu,
- zminimalizowanie kosztów robocizny i nakładów energii przy jednoczesnym uwzględnieniu jakości produkowanej rozsady,
- zwiększenie skali produkcji na poziomie gospodarstw i poprzez działania w ramach grup i organizacji producentów,
- redukowanie kosztów uprawy i zbiorów poprzez stopniowe wprowadzanie innowacji w zakresie zmechanizowania zbiorów liści,
- w tytoniu Virginia wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań zmniejszających nakłady energii na suszenie liści,
- usprawnienie współpracy w ramach łańcucha marketingowego poprzez utworzenie organizacji międzybranżowej
Wyzwaniem dla rynku tytoniowego jest ograniczenie występowania szarej strefy w handlu wyrobami tytoniowymi i surowcem tytoniowym. Zmienić ma to projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych. Proponuje się w nim objęcie monitorowaniem krajowej uprawy tytoniu oraz nadzór nad tymi uprawami. Zajmować się tym na nowo powstały KOWR.
ZOBACZ TAKŻE: W całym kraju weszły w życie zakazy związane z ASF