Jak skutecznie wapnować glebę?
W skutecznym wapnowaniu ważne jest prawidłowe dopasowanie nawozu. Wyboru można dokonać między wapnem węglanowym a tlenkowym.
Wapnowanie zapewnia nie tylko dobre zaopatrzenie roślin w wapń i optymalny zakres odczynu gleby, ale też chroni rośliny przed toksycznym działaniem glinu, manganu i metali ciężkich. Optymalny odczyn gleby utrzymuje na wysokim poziomie przyswajalność fosforu, potasu, magnezu i większości mikroelementów. W jakich dawkach i jak często najlepiej wapnować, aby zabieg ten przyniósł oczekiwane efekty?
- Wszystko zależy od analizy gleby, to determinuje, ile wapna jest potrzebne. Nie powinno się stosować nawozów wapniowych na zapas - w dużych dawkach, nie zadziała tu filozofia raz na wiele lat. Im wyższą dawkę wapna zastosuje się jednorazowo, tym więcej może zostać wymyte przy obfitych opadach deszczu. Lepiej systematycznie wapnować małymi dawkami, nie rzadziej jednak niż co 2 lata, taka zasada dotyczy głównie gleb zadbanych. Inaczej jest, kiedy gleby są zaniedbane, a wapna nie było na nich przez wiele lat, wtedy warto zwiększyć dawki lub zastosować tlenek wapnia - tłumaczy Marcin Jackiewicz, doradca Techmot Opole.
Bardzo ważne jest, aby nie dopuszczać do zbyt dużego spadku odczynu gleby. Lekkie należy wapnować, gdy odczyn zbliży się do pH 5,5, średnie - 6,0 a ciężkie - 6,5. Zbyt długie zwlekanie nie tylko wpływa na wysokość dawki wapna, ale także sprawia, że gleba w dłuższym okresie czasu jest mniej sprawna. Dokonując wyboru terminu wapnowania, trzeba mieć na uwadze reakcje nawozów wapniowych z innymi nawozami, które mogą prowadzić do strat składników pokarmowych. - Problem dotyczy głównie mieszania wapna z obornikiem, azotem w formie amonowej, fosforanem amonu oraz siarczanem amonu - podkreśla Marcin Jackiewicz.
Między tymi zabiegami wskazana jest przerwa, która powinna trwać przynajmniej przez 4-6 tygodni. W skutecznym wapnowaniu ważne jest prawidłowe dopasowanie nawozu. Wyboru można dokonać między wapnem węglanowym, które inaczej nazywane jest m.in. kredą pylistą. - Uzyskuje się ją poprzez kruszenie i mielenie skał wapiennych lub jako kopalina w kopalniach odkrywkowych. Wapno węglanowe występuje w przyrodzie naturalnie w postaci skał wapiennych i może być stosowane na wszystkich glebach w odpowiednich dawkach, również w produkcji ekologicznej - mówi doradca z firmy Techmot Opole.
Wapno tlenkowe to inaczej wapno palone uzyskiwane w wyniku prażenia kamienia wapiennego. - Jest to wapno wysokoreaktywne, które w kontakcie z wodą staje się silnie żrące. Tego typu wapna stosuje się w większości przypadków na gleby ciężkie, ale przy odpowiedniej dawce i sposobie aplikacji można śmiało używać na gleby lekkie. Warto pamiętać, że wapno tlenkowe działa szybciej i ma większą moc odkwaszania, więc w szczególności o nim warto pomyśleć, kiedy mamy do czynienia z glebami zaniedbanymi - podsumowuje Marcin Jackiewicz.