IUNG: Suszą najbardziej zagrożone rośliny strączkowe
Susza nadal występuje wśród wszystkich monitorowanych upraw. Co z kukurydzą?
Jak podaje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, aktualnie susza rolnicza występuje w Polsce wśród: krzewów owocowych, roślin strączkowych, ziemniaka, tytoniu, chmielu, warzyw gruntowych, kukurydzy na kiszonkę i kukurydzy na ziarno.
W dziewiątym okresie raportowania instytutu od 11 czerwca do 10 sierpnia 2018 r. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw roślin strączkowych. W tym okresie odnotowano kolejny już raz suszę rolniczą w tych uprawach. Suszę notowano w sześciu województwach w 233 gminach tj. w 9,4% gmin Polski, na powierzchni 2,08% gruntów ornych.
ZOBACZ TAKŻE: Czy susza odbiła się na kondycji traw?
W podsumowaniu dyrektora IUNG, prof. dr hab. Wiesława Aleksandra Oleszka czytamy :
- Występujące warunki pogodowe w monitorowanym okresie w stosunku do poprzedniego okresu spowodowały w zachodniej części Polski zwiększenie deficytu wody dla roślin, czego wynikiem jest wzrost liczby upraw z suszą (z czterech do ośmiu). Uległa też zwiększeniu liczba gmin ogarniętych suszą z 55 do 178 oraz powierzchnia o 1,86 punktów procentowych z deficytem wody powodującym obniżenie plonów przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich warunkach pogodowych. W tym okresie szczególnie niesprzyjające warunki pogodowe powodując dotkliwą suszę notowano zwłaszcza w województwie lubuskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim.
Co ciekawe, według raportu IUNG susza w kukurydzy (przeznaczonej zarówno na ziarno, jak i na kiszonkę) występuje w sumie na terenie 12 gmin na obszarze kraju. Nie pokrywa się to z doniesieniami rolników, którzy zmuszeni są przyspieszać zbiory ze względu na brak wody i usychanie roślin. Możecie o tym przeczytać TUTAJ.
ZOBACZ TAKŻE: "Rolnicy zamiast ubezpieczać uprawy od suszy, czekają na jałmużnę"