IUNG PIB: Nie ma zagrożenia suszą
Susza nam na razie nie grozi. Tak wynika z najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach.
IUNG PIB opublikował pierwszy w tym sezonie raport o stanie zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, rzepaku i rzepiku, buraka cukrowego, krzewów i drzew owocowych oraz truskawek. Obejmuje on okres od 21 marca do 20 maja 2017 r. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, dla większości obszarów Polski są ujemne.
- Należy stwierdzić, że aktualnie nie ma zagrożenia suszą rolniczą w Polsce. Opady atmosferyczne w czasie tegorocznej wiosny były obfite, powodując nawet (w niektórych rejonach) na polach podtopienia, natomiast warunki termiczne nie sprzyjały intensywnemu parowaniu co sprawiło, że stosunki wilgotnościowe dla wielu upraw są dobre - czytamy w raporcie IUNG PIB.
Zwrócono w nim również uwagę na stan roślin po zimie.
- W tym roku oziminy przezimowały zdecydowanie lepiej niż w roku ubiegłym. Przebieg warunków pogodowych tegorocznej zimy był na ogół bardziej korzystny dla zimujących roślin niż rok temu. W zimie notowano niskie wartości temperatury powietrza, ale były one stosunkowo krótkie i nie przyczyniły się do znacznego obniżenia plonów, mimo że pokrywa śnieżna była bardzo uboga, chociaż należy też stwierdzić, że lokalne warunki pogodowe sprawiły, że trzeba było zorać wymarznięte uprawy - wskazuje IUNG PIB.
To nie stanowiło jednak największego problemu we wskazanym okresie.
- Natomiast większym problemem były niekorzystne warunki termiczne w czasie wczesnej wiosny w drugiej dekadzie kwietnia, które spowodowały przemarznięcia kwiatów i pąków krzewów owocowych, a także na plantacjach jagodowych. Niestety w maju wystąpiły przymrozki i spowodowały dalsze straty w uprawach sadowniczych zwłaszcza wśród czereśni, wiśni i jabłoni - podają specjaliści IUNG PIB.
- Tagi:
- zagrożenie
- susza rolnicza
- IUNG
- rzepak