Glifosat nie jest rakotwórczy
Glifosat nie jest substancją rakotwórczą. Taką informację podała Europejska Agencja Chemikaliów.
Niezależni specjaliści z Komitetu ds. Oceny Ryzyka (RAC), który działaj w ramach Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA), potwierdzili, że w świetle dostępnych dowodów naukowych glifosat nie jest substancją rakotwórczą, mutagenną czy też toksyczną dla rozrodczości. Ich opinia zostanie wzięta pod uwagę na forum przez państwa członkowskie na forum unijnym przy podejmowaniu decyzji dotyczącej odnowienia zgody na stosowanie glifosatu jako substancji czynnej wchodzącej w skład środków ochrony roślin.
- Obowiązujący w Unii Europejskiej system bezpieczeństwa żywności bazuje na badaniach i dowodach naukowych. Niezależni eksperci z Europejskiej Agencji Chemikaliów przedstawili swoją opinię biorąc pod uwagę szeroki wachlarz już publikowanych badań naukowych, jak i analiz udostępnionych przez m.in. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i działający w Niemczech Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR). Oczekujemy, że zaprezentowane stanowisko będzie miało wpływ na pozytywną decyzję Komisji Europejskiej w sprawie odnowienia zezwolenia na glifosat - zaznacza Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
Komitet ds. Oceny Ryzyka (RAC) jest ciałem naukowym złożonym z ekspertów wyznaczonych przez państwa członkowskie UE i powołanych przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA). Ocena przeprowadzona przez RAC i ECHA opiera się tylko i wyłącznie na niebezpiecznych właściwościach substancji. Analizie podlega to, czy dana substancja jest w stanie powodować szkodliwe skutki. Europejska Agencja Chemikaliów działa w służbie służy bezpiecznego stosowania chemikaliów, m.in. środków ochrony roślin. Wdraża ona najnowsze unijne przepisy dotyczące chemikaliów. Dzięki temu przyczynia się do poprawy zdrowia, ochrony środowiska oraz pobudza innowacyjność i konkurencyjność na naszym kontynencie.