Folia do sianokiszonek - jaką kupić?
Na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie folii do sianokiszonki? Jak wybrać tę najodpowiedniejszą?
Adam Górka z firmy Górplast zaznacza, że najbardziej istotną cechą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy zakupie folii do sianokiszonki jest to sposób jej wykonania.
- Tego typu materiały produkuje się dwoma metodami: wylewu oraz wydmuchu. Pierwsza z nich jest dedykowana głównie dla folii przemysłowych typu stretch. Są to folie mniej odporne ma uszkodzenia mechaniczne, ale też wytworzenie ich jest znacznie tańsze. Druga - z angielskiego "blow" - to najnowsza metoda produkcji folii do sianokiszonki. Folie tak wyprodukowane są bardzo odporne na przebicia, cechuje je duża wytrzymałość na rozciąganie. Poza tym mają znacznie więcej kleju - tłumaczy przedstawicie firmy Górplast.
Na tym nie kończy. - Przy najnowszych praso-owijarkach stosowanych w rolnictwie, które są bardzo szybkie i wydajne, dobra folia ma ogromne znaczenie. Przez to że folie blow mają znacznie większą wytrzymałość na rozciąganie, są wydajniejsze od folii wylewanych o około 30% - dodaje.
Adam Górka przyznaje, że w naszym klimacie stosujemy głównie białe folie na pierwszy pokos. Rolnicy kupują też zielone. - Ich zakup odbywa się od czerwca do października ze względu na krótsze dni, ciemniejszy kolor, który bardziej przyciąga światło - tłumaczy pracownik Górplastu. Pracownik z firmy Center Plast zaznacza, że kolory folii są pomocne przy oznakowaniu, która bela jest z jakiego pokosu.
- Na początku sezonu dominują jasne kolory - biały i jasny zielony. One są powszechnie stosowane, ponieważ się nie nagrzewają, dzięki czemu kiszonka nie traci wartości odżywczych - wyjaśnia pracownik firmy Center Plast.
Zaznacza jednocześnie, by nie zaopatrywać się w folie przezroczyste, które nie są przeznaczone do zakiszania i przechowywania pasz, tylko do owijania palet. - Nie posiadają one bariery UV, cechuje je brak kleistości i parametrów spełniających rolę foli rolniczej. Zastosowanie takich folii spowoduje rozpad beli - tłumaczy pracownik firmy Center Plast.
Przedstawiciel Górplastu podkreśla, że folie powinno kupować się w sprawdzonych punktach - Nie ma super okazji na aukcjach internetowych. Pod niska ceną zazwyczaj kryje się zwykła biała folia do palet, która stosowana jest często w chłodnictwie - ostrzega Adam Górka. Podobnego zdania jest przedstawiciel firmy Center Plast. Zaznacza, aby nie zaopatrywać się w folie u przypadkowych sprzedawców, np. handlarzy obwoźnych. - Warto korzystać z punktów, w których można uzyskać fachową poradę - twierdzi.