Dlaczego warto stosować biostymulatory?
Środki tego typu wspomagają rozwój roślin i pozwalają im na lepszą regenerację po różnego rodzaju krytycznych sytuacjach.
Od kilku sezonów susza, rónież ta występująca w okresie jesiennym i wiosennym, daje się we znaki producentom rolnym. Zdaniem ekspertów w ostatnich latach problem dotyczy w zasadzie wszystkich upraw w Polsce. Brak wystarczającej ilości wody w glebie nie sprzyja oziminom, a jeżeli do tego w okresie wegetacji wystąpią dodatkowo różne negatywne czynniki - np. skutki uboczne stosowania herbicydów czy innych środków ochrony roślin - kondycja ypraw będzie zdecydowanie niezadowalająca, a to przełoży się na mniejszą ilość i niższą jakość uzyskanego plonu. Dlatego też warto zadbać o oziminy już jesienią, a następnie sięgnąć po środki wspomagające je wiosną. Środki wspomagające czyli po prostu biostymulatory.
- Susza jest jednym z dotkliwszych stresów przeżywanych przez uprawy na terenie całej Polski. Jak najbardziej uzasadnione jest więc stosowanie biostymulatorów. Przykładem może być środek MEGAFOL. (...) W przypadku suszy to betainy zawarte w preparacie regulują gospodarkę wodną rośliny i umożliwiają jej równomierny, prawidłowy rozwój w trudnych warunkach - mówi Waldemar Łuczak z firmy Amagro. - Roślina jak organizm żywy też cierpi z powodu wszelkich niedogodności związanych z klimatem, ze stosowaniem chemii, z przebiegiem pór roku, zasobnością gleby w wodę - kontynuuje ekspert.
W przypadku zbóż ozimych biostymulator MEGAFOL spełnia dwie funkcje. Pierwsza polega na ochronie upraw przed skutkami niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak mrozy, brak okrywy śnieżnej, wysmalanie, suchość gleby. Skuteczność preparatu potwierdzona została m.in. po zimie 2015 roku na Pomorzu. Wystąpiły tam wówczas znaczne straty w zbożach, a część plantacji, które wyjątkowo źle przezimowały, musiała zostać zlikwidowana. Natomiast na polach, gdzie zastosowano biostymulator, zboża przetrwały do wiosny w znacznie lepszej kondycji, ich wygląd był lepszy, a osiągnięty plon wyższy.
Oprócz poprawy zimotrwałości MEGAFOL ma jednak również drugą funkcję - stosowany łącznie z herbicydami czy fungicydami zabezpiecza zboża przed stresem wywołanym przez te środki ochrony roślin. Co prawda herbicydy mają działanie selektywne, jednak mogą przyczynić się do okresowego zahamowania wzrostu zbóż.
ZOBACZ TAKŻE: Kiedy stosować biostymulatory?
- Tagi:
- susza
- biostymulatory
- zboża