Czy oziminy przetrwają tegoroczną zimę? Sprawdzamy dane IMGW
Jesienna i zimowa pogoda ma duży wpływ na uprawy. Niskie temperatury, szczególnie te poniżej -20℃, mogą negatywnie wpłynąć na przezimowanie odmian zbóż. Jaka będzie pogoda od listopada do lutego przyszłego roku - analizujemy dane IMGW-PIB. Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na listopad 2022 r. – luty 2023 r. właśnie została opublikowana przez IMGW-PIB.
Listopadowa temperatura w normie, więcej opadów na północy
Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w listopadzie 2022 w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 i wynosić:
- od 1,3 ℃ w Zakopanem;
- do 5,7 ℃ w Gdańsku.
W północnej części Polski możliwa suma opadów powyżej normy.
Grudzień ciepły, mokro w centrum i na południowym zachodzie
Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce dla grudnia powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020, minimalne i maksymalne temperatury przedstawiają się podobnie jak w listopadzie:
- od -3,1 ℃ w Zakopanem;
- do 2,9 ℃ w Gdańsku.
Suma opadów atmosferycznych na południowo wschodnim obszarze kraju oraz na północy będzie się kształtować w zakresie normy wieloletniej, w pozostałej części – powyżej normy.
W styczniu ciepło, opady w normie w całym kraju
Średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju powinna w styczniu przyszłego roku kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na północy średnia temperatura w normie.
- najzimniej będzie w Suwałkach, od - 4,5 ℃;
- najcieplej w Szczecinie - do 1,9 ℃.
Suma opadów atmosferycznych w całej Polsce najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
W lutym cieplej na południu, więcej opadów na północy
Średnia miesięczna temperatura powietrza w południowo-wschodniej części Polski w lutym 2023 r. powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, na pozostałym obszarze – w normie:
- najzimniej jak zwykle na Suwalszczyźnie, do -4,4 ℃;
- najciepłej w Szczecinie, do 3,5 ℃.
Suma miesięcznych opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej. Na północy kraju możliwe sumy opadów powyżej normy.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Przeczytaj tutaj o materiale siewnym zbóż ozimych - zapraszamy do innych naszych artykułów
- Tagi:
- pogoda
- zboża ozime
- oziminy