Co zrobić z wilgotnym ziarnem zbóż? Alkalizować?
Jak zakonserwować ziarno poprzez alkalizację?
Jak przeprowadzić alkalizację? - Przy pomocy preparatu jednoskładnikowego Home&Dry z dodatkiem wody - 35 l/t - w śrutowniku, mieszalniku lub wozie paszowym. Można do tego wynająć też mobilną mieszalnię pasz - zaznacza specjalista z firmy Karchex Dziadkowo. Podobnie alkalizację przeprowadza się środkiem Maxammon. - Wymieszanie ziarna z enzymami Maxammon, mocznikiem i wodą (jeśli stosujemy suche ziarno) można przeprowadzić w wozie paszowym, mieszalniku bądź korzystając z usług mobilnej mieszalni pasz. Następnie mieszankę wysypujemy i przykrywamy folią na czas zajścia reakcji: 10-14 dni. Folia ma za zadanie maksymalizację przejścia lotnego amoniaku do formy soli amonowych w ziarnie. Jeżeli mieszanka znajduje się pod dachem, po 2 tygodniach folię możemy ściągnąć. Jeśli jest na dworze, folia pozostaje, aby zabezpieczyć ziarno przed deszczem - opisuje Rafał Łuków. Mówi także o cenie. - Koszt alkalizacji tony ziarna, uwzględniając mocznik paszowy wynosi 140 zł - zaznacza ekspert z firmy Barbatus.
W jakim czasie od zbioru należy przeprowadzić alkalizację? - Jeśli zbieramy wilgotne zboże - wtedy mamy na to maksymalnie 2 dni. Jeśli mamy suche (bo takowe też można alkalizować - przyp.red.) - wówczas alkalizację przeprowadzamy o dowolnej porze roku - tłumaczy Dariusz Jeż.
Na to pytanie odpowiada również Rafał Łuków: - Zboże można poddać alkalizacji od razu po zebraniu - bardzo ważne jest jednak to, aby zbytnio z tym nie zwlekać i nie dopuścić do rozwoju mykotoksyn w wilgotnym ziarnie. Mimo iż proces jest bardzo skuteczny w zabezpieczeniu zboża, nie służy jednak do sterylizacji czy naprawy ziarna już zepsutego. Suche zboże można natomiast alkalizować przez cały rok - w takim wypadku dolewana jest woda podczas mieszania.
Kiedy karmić zalkalizowanym ziarnem? O tym na str. 3