Co z dostępnością i przystępnością nawozów? [KOMUNIKAT KE]
Podczas posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) wydano komunikat sprawie zapewniania dostępności i przystępności nawozów.
Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że jest on odpowiedzią, jak czytamy w sprawozdaniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na wzrost cen nawozów wynikający z kryzysu energetycznego, głównie wysokich cen gazu. Zdaniem KE, instrumenty wskazane w komunikacie mają w krótkim czasie poprawić dostępność i obniżyć ceny nawozów, nie podważając długoterminowych celów zielonej transformacji. Komisarz omówił przy tym listę wymienionych w komunikacie instrumentów i wskazał na potencjał planów strategicznych WPR w zakresie poprawy zrównoważonego stosowania nawozów.
- W dyskusji państwa członkowskie doceniły propozycje KE, w szczególności w zakresie działań o charakterze średnio- i długoterminowym, mających na celu zwiększenie niezależności od importu źródeł energii oraz nawozów, a także poszukiwanie alternatywnych źródeł składników odżywczych, zwłaszcza nawozów organicznych - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w relacji z posiedzenia Komisji UE.
Liczna grupa państw członkowskich wyraziła jednak, jak zaznacza MRiRW, rozczarowanie brakiem wystarczających działań krótkoterminowych, pozwalających na szybką poprawę sytuacji i doraźne zapewnienie dostępności nawozów po przystępnych cenach. Część państw podkreśliła, że Wspólna Polityka Rolna nie może być źródłem finansowania wszystkich wyzwań.
Dyskusja w tym punkcie, jak podaje resort rolnictwa, była połączona z prezentacją informacji Hiszpanii, popartej przez kilkanaście państw członkowskich, w tym Polskę, na temat dostępności nawozów w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Wnioskodawcy wezwali m.in. do:
-
utrzymania europejskiej autonomii strategicznej w zakresie produkcji i dostaw nawozów;
-
zwiększenia przejrzystości rynku nawozów i surowców wykorzystywanych do ich produkcji;
-
podjęcia działań na rzecz zachęcania rolników do zwiększania zrównoważonego stosowania nawozów;
-
poszukiwania alternatywnych źródeł składników odżywczych i energii;
-
wspierania nowych technologii;
-
promowania uprawy roślin strączkowych w UE, w tym opracowania prawdziwej europejskiej strategii białkowej.
Wiceszef polskiego resortu rolnictwa - Ryszarda Bartosika z kolei podkreślił, że zaproponowane w ramach Strategii „Od pola do stołu” ograniczenie o 50 proc. strat składników pokarmowych bez pogorszenia żyzności gleby, które ma pozwolić na ograniczenie stosowania nawozów o co najmniej 20 proc. do 2030 r., musi być celem elastycznym, który każdy kraj dostosuje do lokalnych potrzeb i możliwości.
– Sztywne, zbyt ambitne cele redukcyjne mogą wpłynąć negatywnie na utrzymanie krajowej i europejskiej suwerenności żywnościowej, co w obliczu walki ze skutkami pandemii oraz wojny w Ukrainie staje się coraz większym wyzwaniem – zwracał uwagę wiceminister Bartosik.
Poinformował także, że ze względu na wysokie koszty produkcji Polska popiera możliwość wykorzystania rezerwy rolnej w 2023 r. na rzecz wsparcia rolników, z przeznaczeniem na nadzwyczajne środki wsparcia rynku.
Wiceminister Bartosik zaznaczył też znaczenie produkcji i wykorzystania biometanu.
– Jednak, aby wspomóc rozwój tego sektora, należy dokonać przeglądu unijnych przepisów, które mogłyby ograniczać możliwość produkcji biometanu – podkreślił wiceminister.
Czytaj także: