Kiedy zacząć walczyć z ćmą bukszpanową? Te opryski sprawdzą się najlepiej
Ćma bukszpanowa to pochodzący z Azji owad, który do Polski przywędrował prawdopodobnie w okolicach 2012 roku. To wówczas pierwszy raz odnotowano ją na Dolnym Śląsku. Jej pojawienie się zagraża bukszpanom, a skarży się na nią coraz więcej osób prowadzących ogrody.
Czym jest ćma bukszpanowa?
Ćma bukszpanowa to motyl nocny, który w postaci dorosłej jest dość niewielki – rozpiętość jej skrzydeł to zaledwie około 4 centymetry. Skrzydła są jasne z ciemniejszą obwódką. Jest aktywna nocą. Na bukszpanie nie żerują dorosłe osobniki, ale gąsienice – zjadają liście i pędy tych krzewów. One również są niewielkie, osiągają długość około 4 centymetrów. Są zielone, ale pokryte również czarnymi plamkami i z żółtymi paskami na bokach.
Czytaj też: Te krzewy zakwitną w ogrodzie wczesną wiosną. Pięć najpiękniejszych gatunków
Skąd wiedzieć, że ćma żeruje na bukszpanie?
Żerowanie gąsienic ćmy bukszpanowej można zauważyć gołym okiem na liściach tej rośliny. Ich brzegi są nierówno zjedzone i znajdują się na nich otwory. Zainfekowane liście są bladoniebieskie lub brązowe. Jeśli szkodnik na dobre zadomowi się w roślinie, to może całkowicie zniszczyć liście, osłabić ją i sprawić, że bukszpan uschnie.
Znakiem, że ćmy bukszpanowe pojawiły się w naszym ogrodzie, są też białe bawełniane kokony na bukszpanie – to w nich gąsienica staje się poczwarką.
Czytaj też: Tego lepiej nie sadzić obok hortensji. Sąsiedztwo zalecane i niewskazane
Kiedy pozbyć się ćmy bukszpanowej?
Gąsienice ostatniego pokolenia ćmy bukszpanowej danego roku zimują w kokonach schowanych między dwa zdrowe liście bukszpanu, które oplecione są przędzą. Dorosłe osobniki pojawiają się w ogrodzie zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja, ale biorąc pod uwagę fakt, jak zmienia się aura, może to nastąpić wcześniej, jeśli tylko wiosna jest ciepła. Zwalczanie tych owadów należy rozpocząć w okolicach kwietnia – trwać może to jednak nawet do października.
Jak walczyć z ćmą bukszpanową?
Aby pozbyć się ćmy bukszpanowej, można skorzystać z biologicznych lub chemicznych środków dostępnych w specjalistycznych sklepach – dzięki takim opryskom można skutecznie pozbyć się szkodników. Ponadto do kupienia dostępne są pułapki feromonowe. Dzięki nim odławiane są samce, a samice nie mogą wówczas znaleźć partnera do rozmnażania, więc ich jaja nie zostają zapłodnione. Pułapki to substancje, które wydzielane są przez samice – to dlatego nie wszystkie osobniki ćmy bukszpanowej się w nie złapią.
Oprócz chemicznych rozwiązań można skorzystać również z oprysków, które można przygotować samodzielnie w domu. Przygotowane naturalne roztwory na ćmę bukszpanową należy nanieść na zaatakowane krzewy. Sprawdzić się może na przykład:
- oprysk z octu – do 1 litra wody dodajemy 100 mililitrów octu jabłkowego i mieszamy. Przygotowany roztwór przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i rozprowadzamy go na krzewach, szczególnie w miejscach, gdzie widoczne są gąsienice lub ich kokony;
- oprysk z sody oczyszczonej – kolejnym domowym preparatem na ćmę bukszpanową jest roztwór 1 litra wody połączonej z łyżką sody oczyszczonej oraz odrobiną płynu do mycia naczyń;
- oprysk z czosnku – sprawdzić się może również użycie oprysku z czosnku, który przygotowuje się z pięciu zgniecionych ząbków czosnku zalanych 1 litrem wody.
- Tagi:
- bukszpan
- ćma bukszpanowa
- szkodnik