Chwasty w zbożach. Co robić, aby działanie herbicydów było skuteczne?
4 zasady, których powinno się przestrzegać, aby działanie środków chwastobójczych na plantacjach zbóż ozimych było skuteczne.
Każdy herbicyd z założenia powinien działać chwastobójczo. Na jego skuteczność wpływ ma jednak kilka czynników. Oto jedne z najważniejszych.
ROTACJA HERBICYDÓW
Daniel Dąbrowski, specjalista ds. technologii produkcji zbóż i rzepaku z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, zaznacza, że przede wszystkim powinno się rotować preparaty o różnych mechanizmach działania (o tym szerzej w artykule pt. "Zwalczanie chwastów w zbożach ozimych - czym i kiedy? KLIK). - Na terenie mojego województwa są problemy z uodparnianiem się na działanie sulfonylomoczników tzw. ALS-ów, występują biotypy odporne miotły, wyczyńca polnego, które coraz trudniej wyeliminować - tłumaczy ekspert. - Dlatego ważnym jest, aby sprawdzić, co było stosowane w ubiegłym sezonie i wykorzystać w następnym substancję i innych działaniu na chwasty. Nie ważne, że mamy uprawę na innym polu (nasiona niektórych chwastów są bardzo lekkie i przenoszą się z wiatrem) - dodaje.
OBSERWACJA POLA
Równie ważna jest też - oczywiście - obserwacja pole.
- Pierwsza czynność, jaką powinniśmy wykonać, to analiza tego, co na polu zachwaściło plantację jesienią (obserwacja siewek) - z czym był problem na tym polu w poprzednim sezonie (nasiona większości gatunków w glebie są w stanie przetrwać kilka lat) - mówi Daniel Dąbrowski.
Na tym nie kończy.
- Następna czynność, już po oprysku, to spacer po polu - najpierw po kilku dniach od oprysku, a następnie w kolejnych tygodniach (w dużych gospodarstwach brak czasu może stanowić tu problem), po to, by wychwycić, w jakim stopniu zadziałał preparat i sprawdzić, czy nie ma pojedynczych sztuk chwastów (są to prawdopodobnie biotypy odporne powstałe wskutek selekcji po działaniu substancji czynnej). Takie pojedyncze rośliny powinniśmy zniszczyć - tłumaczy specjalista.
WERTOWANIE ETYKIETY HERBICYDU
Przed przystąpieniem do zabiegu, na co również uwagę zwraca Daniel Dąbrowski, powinniśmy uważnie przeczytać etykietę preparatu. Należy w tym względzie sprawdzić: temperaturę powietrza, prędkość wiatru, a także ewentualną wrażliwość zarówno roślin uprawnych, jak i chwastów na wystąpienie opadów lub przymrozków.
HERBICYDY Z ADIUWANTAMI
Aby zwiększyć skuteczność herbicydów, jeśli jest to możliwe, warto stosować adiuwanty. - To preparaty dawane w fabrycznych mieszaninach lub dokupywane dodatkowe np. dedykowane do oprysków doglebowych lub nalistnych, które wpływają na właściwości fizykochemiczne cieczy roboczej - regulacja pH, napięcia powierzchniowego etc. (więcej o tym w artykule pt. Ochrona roślin "po nowemu". Czy warto stosować adiuwanty? KLIK) - wyjaśnia specjalista.
Czytaj także: