Burak cukrowy - uwaga na ślimaki!
Na plantacjach buraka cukrowego pojawiły się ślimaki.
Na ten problem uwagę zwraca w serwisie plantatorskim Südzucker.
Najczęściej spotykanymi ślimakami, występującymi na plantacjach buraków cukrowych, jak informuje koncern, są pomrów plamisty i pomrów polny.
Ślimaki - jak i gdzie żerują?
- Bardzo często pojawiają się one na obrzeżach pól w okolicy lasów, rowów, użytków zielonych na glebach ciężkich zasobnych w próchnicę. Środowisko, w którym występują charakteryzuje się dużą ilością resztek organicznych, jakim jest np. stanowisko z mulczem. Ślimaki bytują w ziemi, na żerowanie wychodzą głównie nocą, w ciągu dnia tylko podczas pochmurnej pogody i widoczne są najbardziej po opadach deszczu. Uszkadzają liścienie buraków cukrowych oraz młode rośliny pod ziemią - opisuje Südzucker.
Zwraca jednocześnie uwagę na to, że obecność szkodnika możemy zauważyć po zaschniętym śluzie odblaskującym na powierzchni gleby oraz po nadgryzionych liścieniach młodych roślin. Skutkiem żerowania ślimaków z kolei może być znacznie obniżona obsada, a placowo nawet całkowity brak roślin na plantacji.
Kiedy zwalczać ślimaki?
Decyzję o zwalczaniu ślimaków, o czym przypomina koncern, podejmujemy po określeniu progu szkodliwości, tj. około 5 % zniszczonych siewek lub 10 % roślin uprawnych. Próg szkodliwości można również określić, wystawiając pułapki, wówczas próg ten to cztery lub więcej ślimaków w pułapce.
- Pułapkę możemy kupić lub wykonać samodzielnie. Do pułapki zrobionej samodzielnie wsypujemy kilka sztuk granulatu wabiącego ślimaki, który zawiera substancję czynną metaldehyd, można również umieścić tam kawałki kapusty pekińskiej - podaje Südzucker.
Czym zwalczać ślimaki?
Ślimaki, co podkreśla koncern, zwalczam,y stosując zarejestrowane środki chemiczne (moluskocydy) w postaci granulatu, zawierające substancje czynną metaldehyd np. Axcela GB, Ślimax Agro 3GB.
- Granulat rozsypujemy równomiernie na polu najlepiej aplikatorem do granulowanych środków ochrony roślin. Zabieg możemy wykonać 3 razy w sezonie wegetacyjnym w odstępach minimum 14 dni - informuje Südzucker.
Czytaj także: