Zarejestrowano aż 33 nowe odmiany kukurydzy! [LISTA]
Krajowy Rejestr już wkrótce wzbogaci się o 33 nowe odmiany kukurydzy. Sprawdź, jakie.
W siedzibie Centralnego Ośrodka Badania Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej 16 lutego odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian kukurydz pod przewodnictwem prof. dr. Romana Warzechy (IHAR-PIB Radzików). Z uwagi na panujący stan pandemii, miało ono charakter wideokonferencji. Poprzedziło je spotkanie członków Komisji z przedstawicielami hodowców i użytkowników odmian kukurydzy, na którym mieli oni możliwość przedstawienia swoich uwag oraz dodatkowych informacji i argumentów w odniesieniu do odmian ziemniaka, będących przedmiotem opiniowania przez Komisję. Po posiedzeniu zdecydowano o wpisaniu do KR 33 nowych odmian kukurydzy.
AKTULANE CENY KUKURYDZY W SKUPACH. KLIK
Dr Tomasz Lenartowicz z COBORU wspominał wielokrotnie w rozmowie z nami też o tym, że postęp genetyczny w przypadku kukurydzy może nie jest skokowy, jednak na przełomie kilkunastu lat można powiedzieć o wzroście w plonie w granicach od 150 do 200 kg (mowa o plonie nasion). Należy także zauważy, że zmniejsza się zwartość suchej masy w nasionach. Ważne jest również to, że kukurydzę można uprawiać w całym kraju. Jeszcze kilkanaście lat temu na północy Polski COBORU prowadziło tzw. doświadczenia prowokacyjne, dziś to nazewnictwo nie istnieje i wiemy, że w rejonie północnym możemy uprawiać kukurydzę na ziarno, mimo wszystko jednak ten dobór odmian nie powinien być kwestią przypadku. Z tego też względu, według eksperta z COBORU, rolnicy powinni stawiać na po nowe odmiany.
- Rotacja tych odmian (będących wyrazem postępu genetycznego - przyp.red.) powoduje, że rolnicy powinni spoglądać na wyniki badań (COBORU na temat plonowania poszczególnych odmian; które znajdują się w ramce obok - przyp.red.) i podążać za nimi, chociaż - oczywiście - doświadczenia rolników w tej kwestii także są (...) ważne - zaznaczał dr Lenartowicz.
Podobnego zdania był Krzysztof Piłat z firmy IGP Polska, zwraca on uwagę na to, że w przypadku kukurydzy jest bardzo duży postęp genetyczny.
- Nie warto uprawiać starych odmian. (...). Wato inwestować w tę nową genetykę - wszystko po to, by czerpać korzyści z plonu, jaką ona daje - podkreślał.