1% z akcyzy na wsparcie producentów tytoniu?
Plantatorzy tytoniu apelują o wsparcie ich działalności. Tłumaczą, że w walce o utrzymanie produkcji tytoniu w Polsce powinien zadziałać rząd.
Roman Nojman z Ogólnopolskiego Związku Plantatorów Tytoniu w Grudziądzu zabrał głos podczas konferencji na Mazurskim Agro Show w Ostródzie. - Co rząd polski robi, aby utrzymać produkcję tytoniu w Polsce? W 2010 r., gdy zaczynałem swoją działalność społeczną w utrzymanie produkcji tytoniu w Polsce, rocznie produkowano 40 tys. ton gdy. W 2017 roku mamy już tylko 27 tys. ton - powiedział rolnik. Dodał, że niektóre kraje, takie jak Szwajcaria wprowadziły ciekawy system wsparcia producentów tytoniu. - 1% z akcyzy odprowadzili na pomoc dla plantatorów tytoniu. Rozwiązanie bardzo dobre. U nas też można coś takiego wprowadzić. Dziś tytoń polski w formie akcyzy i podatku generuje 19 mld zł. Stanowi to drugie miejsce po paliwach. Ktoś może powiedzieć, że nie da się wesprzeć polskiego tytoniu. Ale da się! Trzeba tylko chcieć - stwierdził Roman Nojman.
Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa oznajmił, że obecny rząd zabiega o korzystne rozwiązania dla tej branży. - Jeszcze wcześniej popełniono błąd, zlikwidowano rejestrację plantatorów. Doprowadziło to do szarej strefy, która w Polsce ma około 10 mld wartości, dlatego spadła produkcja tytoniu legalnego z 40 tys. do 27 tys. ton. W wielu stodołach w Polsce stoją maszyny, które produkują papierosy nielegalnie - powiedział szef resortu rolnictwa. Dodał, że już wkrótce, w ramach monitoringu wyrobów akcyzowych, wprowadzony zostanie obowiązek rejestracji plantacji. - To pozwoli ściśle ustalić liczbę plantacji oraz wielkość produkcji, a podatek akcyzowy będzie wpływał tam gdzie trzeba.
Plantacje, które nie będą rejestrowane, będą likwidowane przez państwo - zaznaczył Krzysztof Jurgiel. Dodał, że w ostatnim czasie resort rolnictwa podejmował działania w Brukseli w kierunku przedłużenia produkcji papierosów cienkich (slim) po 2020 roku. Unia Europejska chciała ją zlikwidować. - Natomiast w 2014 roku ówczesna koalicja spóźniła się z wnioskiem do Komisji Europejskiej w sprawie płatności historycznej do produkcji tytoniu. Teraz wprowadzono płatność związaną i ona jest trochę mniejsza, ale funkcjonuje - powiedział Krzysztof Jurgiel.