Uprawa konopi włóknistych - praktyczne porady
Stanowisko i nawożenie - o tych dwóch rzeczach trzeba pamiętać, decydując się na uprawę konopii włóknistych. A co z terminem siewu?
Konopie włókniste - stanowisko
Na jakich stanowiskach warto uprawiać konopie?
- Konopie są troszkę wymagające. Nie urosną na glebie takiej, jak rośnie żyto, czyli typowe piaski. Najważniejsze, jeśli chodzi o stanowisko, jest jednak pH gleby. Mówię o tym, dlatego że pH musi być minimum 6, choć my (jako Zakład Doświadczalny Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - przyp.red.) w zaleceniach podajemy jednak, żeby pH było 6,5, gleby pszenno-buraczane - tłumaczy Grzegorz Oleszek z Zakładu Doświadczalnego Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich Państwowego Instytutu Badawczego w Pętkowie, współtwórca odmiany Henola.
Zaznacza jednak: - Miałem taki przypadek w okolicach Jarocina, gdzie rolnik uprawiał dla nas materiał kwalifikowany i miał bardzo dużą zmienność, jeżeli chodzi o glebę - czyli miał klasę od V do III. Muszę powiedzieć, że na tej V klasie również zyskał plon. Był troszkę mniejszy, może dziesięć, piętnaście procent, ale rośliny wyglądały bardzo elegancko. Specjalista wyjaśnia, dlaczego: - Rolnik zachował odpowiednie pH gleby, i to było też bez podlewania. pH gleby, to jest istota sprawy. Jeśli pH gleby jest nieuregulowane, wówczas, zadaniem naszego rozmówcy, uprawę konopii należy wbić sobie z głowy. - Lepiej niech rolnik sieje sobie łubin czy żyto, bo szkoda nakładów. Nic z tego nie będzie - podkreśla. Zaznacza jednocześnie, że konopi włóknistych nie powinniśmy również uprawiać “po zaoranych łąkach”. - Jest wtedy wysoki poziom wody gruntowej i wówczas są zachwiane warunki wodno-powietrzne - wyjaśnia Grzegorz Oleszek.
Konopie włókniste - nawożenie
Specjalista zwraca uwagę na to, że jeżeli mamy wysoką zasobność gleby, możemy konopie uprawić bez nawożenia mineralnego.
- W zeszłym roku zrobiłem sobie eksperyment na poletkach doświadczalnych, gdzie dałem nawożenie fosforowo-potasowe, ale nie dałem azotowego. I powiem tak, jak ktoś oglądał moje poletka, nie wpadłby na to, że tam nie ma azotu. Ja w moich potem obliczeniach plonu uzyskałem plon o dziesięć, piętnaście procent tylko niższy (od tych poletek, gdzie ten azot był podany - przyp.red.). W kontekście tak wysokich cen nawozów azotowych, to idealnie się tutaj to jakby wtapia w całą gospodarkę rolną - mówi Grzegorz Oleszek.
Dlaczego tak to się dzieje? Głównie ze względu na to, że konopie przez swój długi system korzeniowy wyciągają składniki pokarmowe. - Jest to roślina rewelacyjna na dzisiejsze trudne czasy - głównie ze względów ekonomicznych, ale do tego też agrotechnicznych, bo w płodozmianie, jak się znajdzie ta roślina, to oczyszcza nam, jak już mówiłem wcześniej, pole - zaznacza nasz rozmówca. Ponadto nie wymaga żadnego środka chemicznego, począwszy od herbicydów, poprzez fungicydy, na insektycydach skończywszy.
Grzegorz Oleszek mówi także o tym, że konopie bardzo dobrze rosną na oborniku. - Zaznaczam, oborniku - nie pomiocie kurzym, bo tu ludzie błędy robią. Chodzi o obornik bydlęcy - podkreśla nasz rozmówca. - Jeżeli zastosujemy te trzydzieści ton na ha, to my w ogóle żadnego nawożenia mineralnego na pewno nie potrzebujemy. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze, co jest ważne w dzisiejszych czasach szczególnie - dodaje.
Konopie włókniste - termin siewu
Konopie włókniste wykazują się też dużą tolerancją, jeśli chodzi o termin siewu.
- Możemy je zasiać w sierpniu. (...) Konopie są bowiem świetnym poplonem dla roślin zbożowych. Przerywają tę, powiedzmy, kulturę zbożową, bo my siejemy w Polsce przecież ponad siedemdziesiąt procent zbóż. Warto przy tym zaznaczyć, że od 7 maja (2022 r. przyp.red.), ustawa (znowelizowana - przyp.red.) mówi, że możemy siać konopie na poplon, na przyoranie - tłumaczy ekspert.
Rośliny te spulchniają nam bowiem glebę, odkażają ją również. - Konopie są rośliną fitosanitarną, wprowadzają związki korzystne w glebę. To jest roślina, która szybko ulega mumifikacji. (...). Po tej roślinie spokojnie możemy jeszcze zasiać np. pszenicę ozimą - zaznacza Grzegorz Oleszek.
Czytaj także: