Ułatwienia dla biogazowni rolniczych. Co nowego?
Ostatnie dyskusje umacniają nas w przekonaniu, że biogazownie rolnicze odgrywają ważną rolę w produkcji odnawialnej energii. Dzięki procesowi fermentacji, biogazownie przetwarzają biomasy rolnicze i odpady organiczne na biogaz, który można wykorzystać do produkcji ciepła i energii elektrycznej.
Proces ten pozwala na redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz ograniczenie ilości odpadów organicznych składowanych na wysypiskach - redukcja śladu weglowego w rolnictwie to kolejne, wazne zagadnienie mijajacych miesiecy. Warto również zaznaczyć, że biogazownie rolnicze mogą również dostarczać nawóz organiczny, który jest korzystny dla rolnictwa. W ten sposób biogazownie rolnicze stanowią nie tylko źródło energii odnawialnej, ale także przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju w sektorze rolniczym.
Biogazownie rolnicze – jakie jest stanowisko ministerstwa rolnictwa?
Ostatnie tygodnie to dla Rady Ministrów pracowity "rolniczy" czas. Światło dzienne ujrzał projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Biogaz jest najbardziej efektywnym źródłem, jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii - podkreślił sekretarz stanu Rafał Romanowski.
Wiceminister zwrócił uwagę, ze polski rolnik jest w stanie wytwarzać dużą partię substratów do przetwarzania energetycznego.
- W tej chwili wytwarzamy mniej więcej 155 MGW, a możliwości produkcji substratów na naszym rynku krajowym sięgają 2000 MGW - poinformował wiceminister Rafał Romanowski.
Dodał przy tym, że aktualnie toczy się dyskusja ze stroną społeczną na temat wykorzystania zapasów bieżących w zakresie roślin oleistych i w kwestii Narodowego Celu Wskaźnikowego w wykorzystaniu biopaliw. Sekretarz stanu poinformował również, że obydwa projekty ustaw będą dalej omawiane, aby mogły być dalej procedowane na najbliższym posiedzeniu Sejmu RP.
Jakie ułatwienia zamierza wprowadzić resort rolnictwa?
W projektowanej ustawie zaproponowano wprowadzenie:
- ułatwień w procesie inwestycyjnym - planuje się wprowadzenie zmian do postępowania administracyjnego w przedmiocie wydania decyzji o warunkach zabudowy, decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę, a także w zakresie wydania warunków przyłączenia biogazowni rolniczej do sieci;
- ułatwień w wykorzystaniu lokalnego potencjału substratu, które będą polegały na wyłączeniu niektórych substratów przeznaczonych jako wsad do biogazowni z procedury właściwej dla tzw. produktów ubocznych;
- ułatwień w zakresie wykorzystania produktu pofermentacyjnego - planuje się, by poferment był produktem a nie odpadem czy produktem ubocznym, co w efekcie umożliwi to ich zbycie lub zagospodarowanie bez konieczności uzyskiwania określonej decyzji administracyjnej.
Jak uzasadnia zmiany resort ministerstwa, projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych odpowiada na pilną potrzebę zwiększenia liczby stabilnych, odpornych na uwarunkowania meteorologiczne, odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym.
- Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski 2040 („PEP2040”) polskie biogazownie mogą pełnić w systemie nie tylko istotną rolę wytwórczą, ale również szybko reagować na zmieniające się zapotrzebowanie na moc. Elastyczność wytwarzania w tego rodzaju instalacjach stanowi istotny atut wobec rosnącego udziału mniej stabilnych instalacji OZE (w szczególności instalacji fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych) w miksie energetycznym Polski - zauważa ministerstwo rolnictwa.
Dalej resort rolnictwa podkreśla, że z uwagi na aktualną sytuacją geopolityczną konieczne jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski, co może być osiągnięte poprzez rozwój biogazowni rolniczych, których funkcjonowanie oparte jest lokalnie dostępny substrat.
- Biogazownie rolnicze stanowią zatem instrument istotnie zwiększający bezpieczeństwo i suwerenność energetyczną Polski, będąc przy tym ważnym elementem transformacji energetycznej- zauważa ministerstwo rolnictwa.
Ministerstwo rolnictwa zaznacza, że biogazownie stanowią domknięcie systemu gospodarowania odpadami powstającymi w polskich gospodarstwach rolnych czy zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego.
- Powstający w tych miejscach substrat może być wykorzystywany w lokalnej biogazowni do wytwarzania w przyjazny środowisku sposób energii elektrycznej lub ciepła lub biogazu. Sytuacja, w której paliwo do tego rodzaju instalacji jest produkowane na miejscu, jest zużywane na miejscu, a następnie, jako poferment, lokalnie wykorzystywane na potrzeby nawożenia gleb uprawnych stanowi sytuację tak dalece pożądaną, że zasługuje na szczególne rozwiązania prawne, które pozwolą upowszechnić ten model w całej Polsce. Podkreślić przy tym należy, że biogazownie jako odnawialne źródło energii, zastępując produkcję energii z paliw kopalnych, zmniejszają emisję dwutlenku węgla i substancji zanieczyszczających powietrze - podkreśla resort rolnictwa.
Prowadzi gospodarstwo i buduje biogazownie [VIDEO]
Henryk Ignaciuk wspólnie z rodziną prowadzi gospodarstwo na areale około 600 ha w okolicach Międzyrzeca Podlaskiego. Poza tym, od 15 lat rozwija swoją firmę zajmującą się budową biogazowni rolniczych - zapraszamy do przeczytania artykułu i obejrzenia filmu, kliknij proszę tutaj.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.