W jednej miejscowości wybito 136 świń. Wykryto już 5 ognisk ASF w gospodarstwach
Przypomnijmy: o nowych ogniskach ASF w Polsce informowaliśmy zaledwie dwa dni temu.
Teraz Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym, już piątym przypadku - dotyczącym ASF wśród zwierząt w gospodarstwach.
Pięć ognisk ASF w polskich gospodarstwach na terenie czterech województw
Najnowsze, piąte ognisko ASF, wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 102 świnie - położone jest w jednej z miejscowości w gminie Murowana Goślina w Wielkopolsce.
Przypomnijmy: wcześniej w gospodarstwie w tej samej miejscowości trzeba było zlikwidować 34 świnie - było to wówczas czwarte ognisko ASF.
Wcześniej - z powodu ognisk ASF - trzeba było zutylizować zwierzęta w powiecie gryfińskim (woj, zachodniopomorskie - 28 sztuk), w pow. iławskim (woj, warmińsko-mazurskie - 146 świń) oraz w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie - 10 sztuk).
ASF u dzików. Gdzie odnotowano ogniska?
Przypomnijmy: poza wspomnianymi wyżej gospodarstwami na terenie czterech województw, odnotowano także w tym roku aż 870 ognisk ASF u dzików (tutaj sytuacja dotyczy już 13 województw - dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie);
ASF. Jak zapobiegać?
Jak zaznaczali nam już wcześniej eksperci, rozprzestrzenianie się wirusa może wzmagać m.in. obecny ruch, wynikający z prac polowych - łatwo wówczas przenieść wirusa ze środowiska zewnętrznego na teren gospodarstwa.
- To ryzyko jest bardzo duże i z praktyki wiemy, że ogniska występują w większej liczbie niż tylko jedno, ale to też zależy od koncentracji, położenia gospodarstw, od różnych okoliczności. W tej chwili dużo do zrobienia mają hodowcy, którzy muszą zachować szczególną ostrożność, ograniczyć ruchy pojazdów, osób w obrębie gospodarstw i przestrzegać wszystkich warunków bioasekuracji - mówiła w rozmowie z "Wieściami Rolniczymi": Małgorzata Kalitowska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Iławie.
STOP ASF. Zasady bioasekuracji
By zminimalizować ryzyko ASF w naszym gospodarstwie, warto pamiętać o podstawowych zasadach:
- myj często ręce ciepłą wodą z mydłem,
- dezynfekuj pomieszczenia inwentarskie,
- zawsze zmieniaj odzież i obuwie przed wejściem do budynków inwentarskich.
- Zawsze oczyszczaj i dezynfekuj pojazdy powracające z prac polowych.
Ruszy nabór na bioasekurację
CZYTAJ TAKŻE: Od 50 tys. do miliona zł. Producenci świń na obszarze ASF mogą dostać pożyczkę