Droga wieprzowina z Unii Europejskiej traci światowe rynki zbytu
Już w pierwszej połowie 2023 r. produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej spadła o prawie 9%. Największe spadki odnotowano w: Niemczech (o 210 tys. ton - ponad 9%), Danii (o 180 tys. ton - ponad 21%) i Hiszpanii (o 150 tys. ton - prawie 6%).
Spadek unijnego eksportu o jedną piątą
Mniej konkurencyjne ceny wieprzowiny w Unii sprawiają, że eksport na rynek globalny jest coraz trudniejszy. W pierwszej połowie 2023 r. eksport z UE odnotował spadek o 20%. W tym roku mamy nadal do czynienia ze spadkami. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego 27 państw Unii Europejskiej wyeksportowało do państw trzecich o 2% mniej wieprzowiny.
Niemcy mają ASF, ale potrafią
Największym eksporterem w UE nadal jest Hiszpania, która wysyła za granicę niemal jedną trzecią swej produkcji (0,54 mln ton). Jednak jest to spadek o około 4% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się Holandia i Dania, z eksportem odpowiednio 0,28 i 0,26 mln ton oraz spadkiem o 5%. Poza podium znajdują się Niemcy, którzy pomimo problemów z ASF potrafili wyeksportować 0,15 mln ton, a to oznacza wzrost o 17%.
Dokąd trafia wieprzowina wyprodukowana na terenie Unii Europejskiej?
Głównym kierunkiem eksportu wciąż pozostają Chiny, które w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku przyjęły 0,45 mln ton mięsa. Niestety, jest to o 14% mniej niż w 2023 r.