Cło importowe na duńskiego warchlaka. Co o pomyśle sądzi minister rolnictwa?

O rekordowym imporcie warchlaków z Danii w swojej interpelacji wspominają posłowie opozycji: Anna Gembicka i Jarosław Sachajko.
Ponad 7 mln sztuk warchlaków z Danii do Polski w jednym roku
Politycy pytają ministra rolnictwa czy rozważa wprowadzenie cła importowego na prosiaki sprowadzane z krajów UE?
Posłowie, powołując się na artykuł opublikowany w money.pl, informują, że w 2024 roku Polska sprowadziła z Danii 7,29 mln warchlaków. Dodają, że rosnący import wpisuje się w trend uzależniania się krajowej produkcji wieprzowiny od importu.
„Bezpieczeństwo żywnościowe oraz samowystarczalność żywnościowa są fundamentami stabilności gospodarczej i społecznej każdego państwa. W dobie globalnych wyzwań, takich jak konflikty międzynarodowe czy zakłócenia w łańcuchach dostaw, zdolność kraju do samodzielnego zaspokajania potrzeb żywnościowych staje się kwestią strategiczną. Polski sektor rolny, w tym produkcja trzody chlewnej, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu tej niezależności, a jego osłabienie może prowadzić do poważnych konsekwencji dla bezpieczeństwa państwa i dobrostanu obywateli” – wyjaśniają posłowie Gembicka i Sachajko.
Proszą ministra rolnictwa o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
„Jakie konkretne działania rząd zamierza podjąć, aby wesprzeć polskich producentów trzody chlewnej w odzyskaniu konkurencyjności wobec importu warchlaków z Danii i innych krajów? (…)” – pytają politycy.
Zastanawiają się tak, że jakie kroki rząd planuje w celu ograniczenia odpływu kapitału z Polski na rzecz zagranicznych producentów warchlaków?
„Czy rozważane są np. cła importowe, zachęty podatkowe dla polskich hodowców lub inne mechanizmy wspierające lokalną produkcję?” – czytamy w interpelacji.
Tak duży import z Danii to odpowiedź polskiego rynku trzodziarskiego
Jak poinformował w odpowiedzi minister rolnictwa Czesław Siekierski, liczba importowanych warchlaków z Danii jest odpowiedzią rynku na niewystarczające dla potrzeb sektora produkcji pogłowie prosiąt w Polsce.
Dodał dalej, że wzrostowy trend w imporcie utrzymuje się od kilkunastu lat i jest związany z coraz większą specjalizacją gospodarstw i zmianami strukturalnymi zachodzącymi w sektorze produkcji wieprzowiny.
Czy nałożenie cła na kraj unijny jest możliwy?
Minister Siekierski odpowiedział także na pytanie dotyczące ewentualnego nałożenia ceł importowych na duńskie warchlaki.
„Odnosząc się do postulatu wprowadzenia cła na import warchlaków z Danii należy wskazać na traktatową swobodę przepływu towarów, tj. jeden ze środków rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Unia celna w ramach rynku wewnętrznego rozciąga się na całą wymianę towarową i obejmuje zakaz ceł przywozowych i wywozowych między Państwami Członkowskimi oraz wszelkich opłat o skutku równoważnym, jak również przyjęcie wspólnej taryfy celnej w stosunkach z państwami trzecimi” – wyjaśnił.
- Tagi:
- warchlaki
- świnie
- żywiec wieprzowy