Branża nie chce obniżenia wymogów bioasekuracji dla przydomowych hodowli
Proponowane w rozporządzeniu zmiany obniżające zasad bioasekuracji mówią o zniesieniu: obowiązku wykładania mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami oraz wjazdami i wyjazdami, sporządzania spisu posiadanych świń, prowadzenia rejestru wjeżdżających na teren gospodarstwa środków transportu do przewozu świń, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.
Zmiany dotyczą kilkunastu tysięcy gospodarstw
Według przedstawicieli Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF obniżenie zasad może dotyczyć nawet kilkunastu tysięcy stad w Polsce.
- Obecna sytuacja epidemiologiczna ASF w Polsce stanowi stałe zagrożenie dla krajowego sektora wieprzowiny i odchodzenie od zasadniczych elementów bioasekuracji w gospodarstwach przydomowych w proponowanej skali i zakresie terytorialnym jest nieuzasadnione. Środki bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach utrzymujących świnie są ważne bez względu na wielkość stada - czytamy w komunikacie.
Według przedstawicieli porozumienia, proponowane zmiany będą miały negatywny wpływ na funkcjonowanie i konkurencyjność całego krajowego sektora wieprzowiny.
- W naszej ocenie jest stanowczo za wcześnie na znoszenie istotnych elementów bioasekuracji w gospodarstwach przydomowych, a efekty i wysiłki branży oraz Inspekcji Weterynaryjnej prowadzone przez ostatnie 9 lat w kierunku zmian świadomości i zachowań rolników zostaną przekreślone - podkreślają sygnatariusze branżowego porozumienia - Aleksander Dargiewicz (Prezes Zarządu Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPiG), Witold Choiński (Prezes Zarządu Związku Polskie Mięso), Tomasz Przybut (Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej), Andrzej Kabat (Prezes Zarządi Polskiego Związku Hodowców i Producetnów Trzody Chlewnej "POLSUS"), Wiesław Różański (Prezes Zarządu Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) oraz Monika Piątkowska (Prezes Izby Zbożowo-Paszowej).
Konsekwencje spadną na duże gospodarstwa
Według porozumienia rezultatem zmian będą infekcje ASF w gospodarstwach przydomowych, które spowodują, że konsekwencje funkcjonowania w podwyższonych rygorach czerwonej strefy spadną na okoliczne specjalistyczne gospodarstwa produkujące żywiec wieprzowy na rynek.
- Rozporządzenie nie przewiduje w takim przypadku rekompensat dla rolników, którzy stosują się ściśle do obowiązujących przepisów i ponieśli nakłady na wprowadzenie bioasekuracji. Ponadto pozostawienie małych stad bez pełnego systemu kontroli utrudni dochodzenia epizootyczne oraz zapobieganie dalszym ogniskom choroby u świń domowych.
- Jednocześnie wnioskujemy o rozpoczęcie prac w kierunku zmian legislacyjnych niezbędnych do wdrożenia produkcji świń w kompartmentach ASF, gdyż w obecnym kształcie przepisów, gospodarstwa towarowe utrzymujące reżim sanitarny ponoszą konsekwencje braku bioasekuracji i ognisk u swoich sąsiadów - podsumowuje komunikat porozumienie.
ZOBACZ TAKŻE: Przestrzeganie zasad bioasekuracji - kontrole weterynaryjne
- Tagi:
- ceny żywca
- trzoda chlewna
- ASF
- świnie