100 proc. zwrotu za bioasekurację. Kiedy nabór? Na jakie inwestycje?
Przypomnijmy: jak pisaliśmy niedawno, zgodnie z zapowiedziami rządu, rolnicy będą mogli otrzymać w roku 2024 refundację całości wydatków, jakie poniosą na bioasekurację.
Teraz przedstawiciele ministerstwa podali więcej szczegółów w tej sprawie.
Jakie inwestycje na bioasekurację zostaną objęte wsparciem?
- W ramach PS WPR przewidziano interwencję I.10.3 Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF (I.10.3), która ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Wsparcie można uzyskać na inwestycje dotyczące bioasekuracji, w tym wykonanie ogrodzenia chlewni i zakup urządzeń służących bioasekuracji - informuje, w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji, wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak.
Pomocą mogą być objęte w szczególności inwestycje związane z:
- budową, przebudową, remontem budynków lub budowli służących bioasekuracji, takich jak np.: niecki dezynfekcyjne, magazyny do przechowywania słomy dla świń,
- wykonaniem ogrodzenia spełniającego warunki bioasekuracji, które będzie posiadać zamykane bramy wjazdowe i furtki,
- zakupem urządzeń służących bioasekuracji, takich jak np.: brama, kurtyna lub tunel, zakupem i posadowieniem silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie lub silosu na zboże przeznaczone na paszę,
- wykonaniem inwestycji umożliwiającej utrzymywanie świń w gospodarstwie rolnym w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne.
Jakie gospodarstwa będą mogły ubiegać się o wsparcie w ramach zwrotu kosztów na bioasekurację?
O wsparcie może się ubiegać gospodarstwo, w którym:
- minimalna średnioroczna liczba świń w stadzie wynosi co najmniej 50 sztuk zarejestrowanych na terenie nieruchomości, na której będzie realizowana inwestycja,
- albo co najmniej 27 sztuk zarejestrowanych na terenie nieruchomości, na której będzie realizowana inwestycja w przypadku prowadzenia produkcji metodami ekologicznymi.
- W przypadku prowadzenia chowu lub hodowli ras rodzimych: puławska, złotnicka biała, złotnicka pstra, objętych programami ochrony zasobów genetycznych lub świń czystych ras wpisanych do ksiąg hodowlanych i uczestniczących w realizacji programów hodowlanych zatwierdzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zarejestrowanych na terenie nieruchomości, na której będzie realizowana inwestycja - warunek dotyczący liczby świń w stadzie nie obowiązuje - informuje w odpowiedzi na interpelację wiceminister rolnictwa.
Kryteria wyboru w szczególności dotyczą:
- wielkości stada,
- rodzaju inwestycji,
- realizacji operacji przez rolnika utrzymującego świnie ras rodzimych objętych programami ochrony zasobów genetycznych lub czystych ras wpisanych do ksiąg hodowlanych i uczestniczących w realizacji programów hodowlanych zatwierdzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
- prowadzenia chowu lub hodowli świń zgodnie z metodami ekologicznymi.
Pomoc na bioasekurację 2024. Jaka jest maksymalna kwota? Jaka minimalna?
Maksymalna wysokość pomocy udzielonej beneficjentowi w ramach tego instrumentu wsparcia, w okresie realizacji PS WPR, nie może przekroczyć 100 000 zł.
Ponadto pomoc przyznaje się na operację o planowanej wysokości kosztów kwalifikowalnych powyżej 20 000 zł.
Intensywność pomocy wynosi do 80 % kosztów kwalifikowalnych operacji lub do 80% ustalonych stawek.
Zwrot wydatków na bioasekurację 2024. Kiedy ruszy nabór?
Zgodnie z - Harmonogramem planowanych przez ARiMR naborów wniosków w ramach PS WPR, nabór na I.10.3 odbędzie się w okresie 27 czerwca – 2 sierpnia 2024 r.
- Ponadto producenci świń mają możliwość skorzystania z wsparcia w formie pomocy dla producentów świń na refundację wydatków poniesionych na działania związane z bioasekuracji (bieżących kosztów bioasekuracji), zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - wyliczają przedstawiciele resortu rolnictwa.
Jakie inwestycje obejmują zwrot wydatków na bioasekurację 2024?
Pomoc jest udzielana na:
- zakup mat dezynfekcyjnych;
- zakup sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych;
- zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego;
- zabezpieczenie budynków, w których są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych;
- przebudowę lub remont pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach mających oddzielne
wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne - w przypadku gospodarstwa, w którym utrzymuje się średniorocznie nie więcej niż 50 sztuk świń.
- Pomoc ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie i jest udzielana zgodnie z rozporządzeniem nr 1408/2013 oraz ustawą o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (do wysokości limitu pomocy de minimis). Termin składania wniosków w danym roku kalendarzowym minister właściwy do spraw rolnictwa ogłasza na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra najpóźniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia terminu składania tych wniosków - odpowiada resort rolnictwa.
CZYTAJ TAKŻE: Dopłaty do hektara zbóż 2024. Pszenica, żyto, jęczmień [STAWKI, TERMIN]