Zbiór słonecznika przystawką do kukurydzy? To możliwe!
Słonecznik staje się coraz bardziej popularną rośliną oleistą w Polsce. W 2022 r. według danych ARiMR obsiano nim ok. 64 tys. ha. Z doświadczeń rolników wynika, że słonecznik można zbierać przystawką do kukurydzy.
Słonecznik mocno zaznaczył swoje miejsce na polach uprawnych w Polsce w 2022 r. Największe plantacje słonecznika w br. znajdowały się w województwach: wielkopolskim - 7176 ha, mazowieckim - 6586 ha, dolnośląskim - 6440 ha i podlaskim - 5877 ha.
Ze względy na wojnę na Ukrainie, która spowodowała Ukrainie, zatrzymanie eksportu zbóż i słonecznika z tego kraju oraz obawy o deficyt paliwowy na świecie wzrósł popyt na rośliny oleiste, a wraz z tym ich cen. Podniosło to rangę słonecznika również w oczach naszych rolników. Fakt ten potęguje to, że słonecznik dobrze wpasowuje się w płodozmian, więc wszystko wskazuje na to, żę będzie też chętnie wybierany od 2023 r. w związku z wymogami bioróżnorodności, oczekiwanymi przez Komisję Europejską.
Doświadczenia w zbiorze słonecznika
Dla wielu polskich rolników siew słonecznika od 2022 r. okazał się nową przygodą. W naszym kraju są już jednak gospodarstwa, które posiadają kilkuletnie doświadczenie w jego zbiorze. Do takich należy Gospodarstwo Rolne „Anrol” sp. z o.o. k. Torunia.
- Od trzech lat zbieramy słonecznik, wykonując usługi omłotu dla naszych klientów. Widząc jednak rosnące zainteresowanie tym gatunkiem, zdecydowaliśmy się kupić w 2022 roku sześciorzędową przystawkę do kukurydzy CORIO 675 FC z doposażeniem do słonecznika - mówi Bartosz Trojan, dyrektor w Gospodarstwie Rolnym „Anrol” sp. z o.o. w Pędzewie (woj. kujawsko-pomorskie).
Słonecznik w gospodrstwie został wysiany na kilkunastu hektarach w obsadzie ok. 70 tys. roślin na ha.
- Zwiększenie gęstości wysiewu było celowe, aby na klasie 4b i 5, uzyskać możliwie wysoki plon. Słonecznik okazał się być odpornym na suszę, mało wrażliwym na choroby i szkodniki oraz zadowolił się 40 kg N/ha - zaznacza Bartosz Trojan.
Z doświadczenia „Anrolu” wynika, że nasiona słonecznika - botanicznie określane jako niełupki - wymagają większej delikatności podczas omłotu, w porównaniu do kukurydzy. CORIO posiada zestaw wymiennych kół zębatych zmniejszających prędkość obrotową wałów w przekładniach, co sprzyja pozyskaniu nieuszkodzonego plonu słonecznika.
- Żniwa słonecznika przy pomocy nowego urządzenia udały się doskonale. W przeciwieństwie do typowej przystawki do kukurydzy, CORIO można przezbroić z kukurydzy na słonecznik lub odwrotnie w ciągu jednego dnia. Ma to niebagatelne znaczenie dla naszej firmy, bo oprócz obsługi swojego areału, świadczymy również częste usługi zbioru kukurydzy - podsumowuje Trojan.
ZOBACZ TAKŻE: Słonecznik - ważny dobór odmiany
- Tagi:
- CLAAS
- słonecznik