Lampy na słońce i wiatr - dla kogo?
Lampy solarne to kolejne rozwiązanie ekologiczne dla rolników, którzy chcą oświetlać swoje tereny z wykorzystanie energii słonecznej lub wiatru.
Takie rozwiązania sprawdzają się przede wszystkich na dużych obszarach, gdzie doprowadzenie energii elektryczne jest zbyt kosztowne. Lampy te wyposażone są w źródło światła typu LED. Pozwalają one na obniżenie kosztów związanych ze zużyciem tradycyjnego prądu. Instalacja latarni solarnych w większości przypadków nie wymaga konsultacji z lokalnym zakładem energetycznym. Każda z lamp jest autonomiczna, gotowa do działania natychmiast po zainstalowaniu. Autonomia lamp, czyli czas działania w skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych wynosi 3 dni, może pracować do 10 godzin na dobę.
Lampy solarne mogą zostać wyposażone w trzy rodzaje sterowania źródłem światła. Jednym z nich jest włącznik zmierzchowy. Polega to na załączaniu źródła światła po zmierzchu i wyłączaniu po świcie. Następuje załączenie pełnej mocy. Z kolei sterowanie zegarem astronomicznym oraz zaprogramowane sterowanie mocą źródła światła w zależności od pory nocy, umożliwia wprowadzenie oszczędności w porach zmniejszonego natężenia ruchu. Natomiast funkcja załączania źródła światła wg wskazań czujnika ruchu pozwala na wprowadzenie oszczędności w zużyciu energii elektrycznej i jednocześnie wydłużenie czasu pracy lampy. Zegar astronomiczny posiada pamięć z godzinami wschodu i zachodu słońca dla poszczególnych dni w roku. Dlatego umożliwia na załączanie i wyłączenie źródła światła codziennie o innej godzinie. Koszt zamontowania jednej lampy to około 10.000 zł.